Prihlásiť sa

Fico po rokovaní s Fialom: Do Česka som neprišiel zo zdvorilosti. Naše vzťahy narušil zub času

Robert Fico na návšteve v Èeskej republike Robert Fico a Petr Fiala. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Premiér Robert Fico pricestoval v piatok spolu s trojicou ministrov na oficiálnu návštevu Prahy. Politik na svoje prvé stretnutie so šéfom Senátu Milošom Vystrčilom meškal a v otázke pomoci Ukrajine medzi nimi nastali nezhody. Vystrčil ho chcel konfrontovať aj s postojom slovenskej vlády k médiám a polícii.

Slovenský premiér Robert Fico v piatok pricestoval na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu do Prahy. Sprevádzali ho traja ministri. Fico sa v hlavnom meste Česka stretol so všetkými najvyšším ústavnými činiteľmi, s ktorými bude rokovať o vzájomných vzťahoch SR a ČR.

Predseda slovenskej vlády svoju návštevu začal v hornej komore českého parlamentu, kde ho na pracovných raňajkách prijal šéf Senátu Miloš Vystrčil. Vystrčila teší, že hoci ČR a SR nemajú vo všetkých oblastiach rovnaké názory, rozvoj česko-slovenských vzťahov má prednosť pred ambíciami politikov.

Robert Fico počas stretnutia s Milošom Vystrčilom v Prahe 24. novembra 2023. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Na pomoci Ukrajine sa nezhodli

Fico podľa Vystrčila hneď v úvode rokovania zdôraznil, že zahranično-politická orientácia Slovenska sa nemení – členstvo v EÚ a NATO sú základnými piliermi slovenskej zahraničnej politiky. Predseda Senátu ocenil, že zámer o udržanie dobrých česko-slovenských vzťahov je aj v programovom vyhlásení novej slovenskej vlády.

Na rokovaní sa dotkli aj spolupráce v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) – tú by chceli zintenzívniť na úrovni premiérov aj parlamentov. Keďže na stretnutí bola aj ministerka hospodárstva Denisa Saková, hovorili aj o možnostiach spolupráce v tejto oblasti.

Okrem otázky pomoci Ukrajine sa s Ficom podľa Vystrčila na ostatných diskutovaných veciach zhodli. „V tom čase, ktorý sme mali, nedošlo k tomu, že by sme sa okrem Ukrajiny dostali k nejakému ďalšiemu zásadnému sporu,“ dodal. Rovnaký postoj mali podľa neho k situácii v Izraeli aj k rozširovaniu schengenského priestoru.

Vystrčil tiež Ficovi ponúkol, aby sa zástupcovia Senátu a NR SR stretávali, vymieňali si názory a boli si schopní povedať, akým politickým smerom sa jednotlivé krajiny uberajú. „Ak máme prekonať tie súčasné ťažké podmienky a súčasnú situáciu, je nutné, aby spolu hovorila celá politická reprezentácia a nikoho sme z nej nevynechávali,“ dodal.

Robert Fico počas pracovných raňajok s predsedom Senátu českého parlamentu Milošom Vystrčilom (vpravo), druhý sprava veľvyslanec ČR na Slovensku Rudolf Jindrák v Prahe 24. novembra 2023. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Zároveň oznámil, že 30. novembra príde na návštevu Prahy predseda NR SR Peter Pellegrini. Práve na tomto stretnutí vidí šéf českého Senátu priestor, aby sa spýtal na kroky novej slovenskej vlády napríklad aj smerom k médiám či polícii. Na krátkom stretnutí s Ficom na to podľa jeho slov nebol čas.

„Sledujem tie kroky a už som mal na jazyku otázku, prečo sa tak deje. Ale my sme mali nakoniec 30 minút, tak sme to nerozoberali. A ja som tú otázku nepoložil aj preto, lebo som vedel, že by na to bola reakcia, ktorá by nebola krátka a potom by pravdepodobne nasledovala moja reakcia, ktorá by tiež nebola krátka,“ vysvetlil šéf Senátu.

Fico podľa Vystrčila na stretnutie údajne meškal preto, lebo počas jeho letu z Bratislavy do Prahy fúkal západný vietor. „Ak (pri návšteve Pellegriniho) nebude zase vanúť západný vietor, tak by mohol priletieť včas a mali by sme na to viac času,“ dodal.

Stretne sa s Pekarovou-Adamovou a bude čas aj na pietu

Potom Fico navštívil aj dolnú parlamentnú komoru – v Poslaneckej snemovni ho prijala jej predsedníčka Markéta Pekarová Adamová.

Premiér má na programe aj dva pietne akty. Na Národnom pamätníku na Vítkove položí veniec k hrobu neznámeho vojaka a k pamätníku M.R. Štefánika na Petříne položí kyticu.

Robert Fico s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu Markétou Pekarovou Adamovou v Prahe 24. novembra 2023. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Predpoludním Fica čaká hlavný bod programu – na úrade vlády ho slávnostným ceremoniálom s vojenskými postami prijme český premiér Petr Fiala, s ktorým bude rokovať najmä o pokračovaní spolupráce oboch krajín a tiež o aktuálnych otázkach európskej politiky. Po spoločnom obede premiéri vystúpia na tlačovej konferencii.

Z úradu vlády sa Fico presunie na Pražský hrad, kde sa stretne s českým prezidentom Petrom Pavlom. Podľa informácií českých médií má v pláne schôdzku aj s opozičným politikom Andrejom Babišom a bývalým prezidentom Milošom Zemanom.

Česko-slovenské vzťahy narušil zub času, povedal Fico

Slovenský premiér sa stretol aj so svojím českým náprotivkom. Po rokovaní s Petrom Fialom uviedol, že jeho prvá zahraničná cesta neviedla do Česka iba zo zdvorilosti. Česko-slovenské vzťahy podľa neho do určitej miery narušil zub času.

Fico ďalej po rokovaní so svojím českým partnerom uviedol, že Česko a Slovensko prešli od rozpadu spoločného štátu obdobiami kríz a nebol priestor na inventúru vzťahov a nové projekty. Vzájomné vzťahy tak podľa Fica potrebujú dostať konkrétny obsah.

Schôdzka s Fialom bola podľa Fica „veľmi zaujímavá“. „Len s výnimkou dodávok zbraní na Ukrajinu máme prakticky rovnaké postoje,“ vyhlásil. Zopakoval, že podľa neho vojenská pomoc Ukrajine nefunguje, na čo Fiala reagoval slovami, že on je, naopak, presvedčený o jej správnosti.

To, že sa na niečom nezhodnú, však podľa predsedu českej vlády neznamená, že spolu nemôžu spolupracovať na veciach, kde je to potrebné. „My nemáme prehlbovať problémy. My nemáme tie rozdiely, ktoré medzi nami sú, vidieť ako také veľké, aby sme sa nevedeli dohodnúť. Od politikov predsa ľudia chcú, aby rozdiely prekonávali,“ vysvetlil svoj postoj Fiala.

Fico ocenil, že český premiér chce hneď po tom, ako v Poľsku vznikne nová vláda, zvolať stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Rovnako vyzdvihol, že Česko chce pokračovať v tradícii spoločného rokovania vlád. „Musíme dať česko-slovenským vzťahom konkrétny obsah, nemôžeme zostať len pri spomienkovom optimizme alebo rozprávaní o tom, aké to bolo niekedy v minulosti pekné,“ dodal.

Fiala oznámil, že najbližšie takého zasadnutie českej a slovenskej vlády sa uskutoční budúci rok na jar v Česku. Fico zas Fialu pozval na návštevu SR.

Robert Fico a Petr Fiala. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Pavel: Predvolebná rétorika už nemôže vstupovať do súčasnej spolupráce

Dobré vzťahy medzi ČR a SR sú prioritou a predvolebná rétorika už nemôže vstupovať do súčasnej spolupráce oboch krajín. Po stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom to povedal český prezident Petr Pavel.

Cieľom krátkeho stretnutia na Pražskom hrade bolo nastaviť novú úroveň komunikácie a potvrdiť nadštandardnú kvalitu vzťahov medzi obomi krajinami. Pavel je podľa Kancelárie Pražského hradu (KPR) presvedčený, že Slovensko zostane významným spojencom Česka v EÚ aj v NATO a bude rozvíjať susedské ekonomické a politické väzby.

Robert Fico a Petr Pavel. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Blanár, Saková aj Ráž

Slovenského premiéra v Prahe sprevádzali aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister dopravy Jozef Ráž. Šéf slovenskej diplomacie sa okrem iného stretol s predstaviteľmi slovenskej krajanskej komunity, ktorým chce vyjadriť podporu a diskutovať s nimi o aktuálnych otázkach v oblasti starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí.

Pre Fica ide už o štvrtú úvodnú návštevu v ČR po nástupe do funkcie predsedu slovenskej vlády. Prvýkrát ho v Prahe prijal v roku 2006 vtedajší český premiér Jiří Paroubek, potom v roku 2012 Petr Nečas a naposledy v roku 2016 Bohuslav Sobotka.

(tod/est/tasr)