Prihlásiť sa

Kučerku polícia obvinila aj na základe špekulácie a bez dôkazu, vyplýva z uznesenia o obvinení

Súdy: Zaèalo sa hlavné pojednávanie v kauze trenèianskeho baru Fatima Na snímke prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa FOTO: Vladimír Miček/Tasr

Prokuratúre a médiám sa v posledných dňoch podarilo vytvoriť prepletený mediálny obraz o sfalšovaných nahrávkach Smeru a jeho sprisahaní s odsúdeným expolicajtom Mariánom Kučerkom a o tom, ako ho mal z úzadia inštruovať bývalý riaditeľ tajnej služby Vladimír Pčolinský. Všetko to malo spolu súvisieť ako jedna ucelená konšpirácia. Z uznesenia o obvinení však vyplýva, že takéto závery sú prinajmenšom predčasné a slúžia skôr na fabuláciu skratkovitého mediálneho obrazu, ťažko však obstoja pred súdom.

Uznesenie o vznesení obvinenia voči Mariánovi Kučerkovi a Vladimírovi Pčolinskému z 8. 11. 2023, ktoré má Štandard k dispozícii, opisuje, ako mala táto dvojica skonštruovať sprisahanie voči prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.  

Kučerka je obvinený z toho, že si nezákonne nahral prokurátorov Ondreja Repu a Michala Šúreka, ktorí dozorovali stíhanie jeho trestných skutkov, aby ich slová následne z pomsty použil na ich diskreditáciu. Na takéto konanie ho mal vraj nahovoriť Vladimír Pčolinský, ktorý je spolu s ním obvinený z napomáhania trestného činu.

Obvinenie voči Pčolinskému stojí na čerstvých spomienkach „kajúcnika“ a jeho exkolegu zo Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu, ktorý sa náhle rozpamätal na to, že Pčolinský mal Kučerku inštruovať, aby si prokurátorov nahral za účelom kompromitácie. Predtým to na výsluchoch v súvislosti s Kučerkom nespomínal, lebo na to vraj zabudol.

Kučerkove nahrávky neskôr púšťal na tlačovkách predseda Smeru Robert Fico. Snažil sa nimi vytvoriť dojem, že prokurátori ÚŠP manipulujú vyšetrovaniami a používajú „gestapácke metódy“ neprimeraným nátlakom na obvinených, aby sa priznali.

Uznesenie špekuluje

Čo sa však skutočne nachádza v samotnom uznesení o vznesení obvinenia?


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami