Prihlásiť sa

Pčolinského nové obvinenie opäť stojí na zvláštnej výpovedi Beňu. Prokuratúra ho „prilepila“ k úplatkárovi Kučerkovi

Vladimír Pčolinský. Foto: Róbert Valent Vladimír Pčolinský. Foto: Róbert Valent

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský je obvinený spolu s expolicajtom Mariánom Kučerkom zo sprisahania, pri ktorom si Kučerka účelovo nahral prokurátorov. Obvinenie stojí na čerstvých spomienkach „kajúcnika“ Borisa Beňu, na ktoré sa odrazu rozpamätal.

Kučerka si vraj v čase, keď bol stíhaný pre úplatky, nezákonne nahral prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondreja Repu a Michala Šúreka, ktorí sa mu údajne vyhrážali a tlačili na neho, aby sa priznal.

V tejto veci bol obvinený už skôr, no obvinenie bolo zrušené ako nedôvodné a nezákonné. Začiatkom novembra bolo podľa Denníka N vznesené opäť. Kučerka bol medzičasom právoplatne odsúdený v inej veci za úplatky a dnes sa ukrýva v zahraničí. 

Jeho nahrávky neskôr púšťal na tlačovkách predseda Smeru Robert Fico, snažil sa nimi dokázať, že prokurátori ÚŠP manipulujú vyšetrovaniami a používajú „gestapácke metódy“.

Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru po preskúmaní dvojminútového záznamu objavil „znaky charakterizujúce manipuláciu s nahrávkou“, ako o tom informoval Postoj. Nahrávky boli zostrihané.

Prokuratúre a niektorým médiám sa podarilo nájsť spôsob, ako túto kauzu spojiť s exriaditeľom SIS Vladimírom Pčolinským. Ten vraj totiž Kučerku na tvorbu nahrávky s prokurátormi nahováral za účelom tvorby kompromateriálov.  

Viaceré médiá, ktoré sú presvedčené o Pčolinského vine a dlhodobo podsúvajú dojem, že sa mu už malo niečo dokázať, sa s vervou pustili aj do informovania o novom obvinení bývalého šéfa SIS. Nájsť v týchto článkoch skutočné reálie, podľa ktorých by sa dalo kriticky posúdiť, či je obvinenie postavené na dôkazoch, alebo ide o ďalšie vyfabulované obvinenie, však nie je možné. A tak opätovne zažívame to, čo počúvame už dlhšie – obvinenie odvodené z tvrdenia jedného kajúcnika.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami