Povinnosť podať včas majetkové priznanie si nesplnilo 75 verejných funkcionárov. Hrozí im pokuta
Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií preto vo veci začal konanie pre porušenie ústavného zákona. Povinnosť podať oznámenie o majetkových pomeroch sa podľa zákona týka prezidenta, poslancov parlamentu, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu, členov Súdnej rady, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv.
Rovnakú povinnosť majú napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl, riaditeľ Slovenskej informačnej služby, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc Slovenskej republiky.
Podať ho musia aj verejní funkcionári, ktorých do funkcie nominoval štát alebo právnická osoba so stopercentnou majetkovou účasťou štátu. Urobiť tak museli do 30. apríla.
Povinnosť podať majetkové priznania majú aj novozvolení poslanci Národnej rady či členovia vlády, ktorí predtým neboli vo verejnej funkcii. Tí musia oznámenie podať do 30 dní odo dňa, keď sa ujali výkonu verejnej funkcie.
Verejným funkcionárom, ktorí nepodali v potrebnej lehote oznámenia o majetkových pomeroch, hrozí podľa zákona pokuta vo výške ich jedného mesačného platu.
(tasr, nr sr)