Prihlásiť sa

Anthony Fauci bude v januári budúceho roka zrejme vypovedať pred Kongresom v rámci vyšetrovania pôvodu koronavírusu a reakcie USA na pandémiu. Bývalý hlavný expert na infekčné choroby sa prvý raz postaví pred republikánsku väčšinu v Snemovni.

Podvýbor pre koronavírusovú pandémiu prvýkrát požiadal o stretnutie s Faucim ešte vo februári, ale dohodu o termíne a podrobnostiach rozhovorov dosiahli s jeho právnikmi až začiatkom tohto mesiaca.

„Je načase, aby sa doktor Fauci postavil k faktom a riešil početné kontroverzie, ktoré sa objavili počas pandémie a po nej,“ uviedol vo vyhlásení republikánsky predseda výboru Brad Wenstrup.

Republikáni v dolnej komore Kongresu niekoľkokrát vyšetrovali, či sa Fauci alebo iní vládni predstavitelia podieľali na akomkoľvek utajovaní pôvodu smrtiaceho vírusu. Fauci, ktorý v úrade sedel od vlády Ronalda Reagana, opakovane označil ich kritiku za nezmysel.

V máji 2022 lekár poprel, že jeho Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby (NIAID) financoval výskum známy ako „gain-of-function“, pri ktorom sa laboratórne posilňujú niektoré druhy vírusov. Senátor Rand Paul však vtedy poukázal na nastrčenú mimovládnu organizáciu EcoHealth Alliance, cez ktorú boli presunuté financie do Wuhanského virologického inštitútu. V rámci výskumu Číňania posilňovali schopnosť prenosu práve koronavírusov, ktoré sa bežne vyskytujú u netopierov.

Fauci dodnes tvrdí, že v prípade koronavírusu nastalo takzvané prelievanie – prirodzený prenos patogénu zo zvieraťa na človeka.

(ap, intercept)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Vdov je na Slovensku päťkrát viac ako vdovcov. Koncom minulého týždňa tieto dáta priniesla Sociálna poisťovňa spolu s detailnejším prehľadom o vyplácaní dôchodkov v minulom roku.

Prečítať viac 

Moldavský separatistický región Podnestersko požiadal Rusko o „ochranu“. Poslanci Najvyššej rady v meste Tiraspol sa zišli po prvý raz od roku 2006, išlo o siedme zasadanie parlamentu tejto neuznanej republiky.

Prečítať viac 

Európska únia by mala vytvoriť novú stratégiu pre obranný priemysel, vyzvala na to predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová. Stratégia by sa zamerala na spoločný nákup zbraní európskej výroby.

Prečítať viac 

Mužík nastúpi do CME, bude sa venovať digitálnej transformácii, spolupracovať s redakčnou radou a riaditeľmi spravodajstva v jednotlivých krajinách.

Prečítať viac 

Šéf Hamasu vyzval Palestínčanov na Západnom brehu, aby v prvý deň mesiaca ramadán pochodovali k mešite Al-Aksá v Jeruzaleme. Obrátil sa tiež na „os odporu“, aby zvýšila podporu Pásma Gazy.

Prečítať viac 

Premiér žiada opozíciu, aby prestala Európsku úniu žiadať o zobratie peňazí Slovensku. Označil to za nehoráznosť. Zároveň podotkol, že oni „takéto špinavosti nerobili“.

Prečítať viac 

Milan Majerský: Fico vyslaním vojakov na Ukrajinu iba straší, Korčok sa postavil na stranu spravodlivosti. Predseda KDH to uviedol v relácii novín Pravda Ide o pravdu.

Prečítať viac 

Ivan Korčok chce nechať prešetriť volebnú kampaň svojho protikandidáta Petra Pellegriniho. Podľa jeho slov došlo k jej porušeniu v súvislosti s časopisom Extra Plus Premium, ktorý Pellegriniho propaguje a jeho naopak atakuje.

Prečítať viac 

„Iniciatíva, ktorá stála za včerajším stretnutím v Paríži, stojí za zváženie,“ vyhlásil litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis. Podľa neho ide o súčasť „originálneho myslenia“, potrebného na riešenie konfliktu na Ukrajine.

Prečítať viac 

Poľskí farmári, ktorí „spáchajú trestné činy“, budú potrestaní, vyhlásil poľský minister vnútra Marcin Kierwinski. „To, čo sa stalo na viacerých miestach, napríklad vysypanie obilia z dopravných prostriedkov, je neprijateľné,“ povedal v poľskom rozhlase. „Poľská polícia a vláda premiéra Donalda Tuska nedovolia takúto anarchiu vo verejnom živote.“

Prečítať viac 

„Existujú dva štáty, kde od vlád počúvame ruské naratívy. Je to Maďarsko a Slovensko,“ povedala podpredsedníčka eurokomisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. Okrem Bratislavy a Budapešti šíri „ruskú propagandu“ predovšetkým nemecká strana AfD.

Prečítať viac 

Richard Raši oznámil zavedenie rómskych hliadok v 420 obciach. Na projekt „miestnych občianskych a preventívnych služieb“ pôjde 90 miliónov z európskych peňazí, prispeli aj ministerstvá práce a školstva. Hliadky budú zamestnávať 900 ľudí.

Prečítať viac 

Romana Tabák tvrdí, že ju Jozef Pročko v roku 2021 obťažoval na Bôriku a približoval sa k nej ako zmyslov zbavený. Poslanec nevhodné správanie sčasti priznal a uviedol, že sa jej ospravedlnil.

Prečítať viac 

Prieskum: Za štyri roky sa zhoršila finančná situácia 17 percent Slovákov. Väčšine populácie SR sa od posledného priestupného roka, teda medzi rokmi 2020 a 2024, finančná situácia veľmi nezmenila.

Prečítať viac 

Vláda schválila štatút Ministerstva cestovného ruchu a športu SR. Stanovila v ňom hlavné úlohy rezortu, organizačnú štruktúru či zásady riadenia. Dokument nadobudne účinnosť 1. marca.

Prečítať viac 

Navaľného pohreb bude v piatok v moskovskom chráme. Následne ho pochovajú na Borisovskom cintoríne. Oznámila to v stredu na sociálnej sieti X Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová. (tasr)

Roskosmos prišiel o takmer 80 percent príjmov zo spolupráce so zahraničnými partnermi, plánuje preto predaj niektorých aktív v hodnote viac ako 11,4 miliardy rubľov (asi 114 miliónov eur).

Prečítať viac 

„Drahí bratia a sestry, stále som trochu prechladnutý,“ uviedol pápež František na pravidelnej audiencii. Z tohto dôvodu neprečítal pripravenú katechézu o márnivosti a závisti, namiesto neho ju prečítal jeho asistent.

Prečítať viac 

Vlna násilnej kriminality v Bruseli znepokojuje belgického kráľa Filipa, uviedla šéfka Europolu Catherine de Bolleová po stretnutí s monarchom, kráľovnou Mathildou a belgickou ministerkou vnútra Annelies Verlindenovou.

Prečítať viac 

Matovič navrhol úplné zrušenie premlčacích lehôt pri znásilnení, vražde a sexuálnych činoch voči maloletým deťom. Poukázal na to, že takéto pravidlo majú aj v Maďarsku či vo Veľkej Británii.

Prečítať viac 

Počet migrantov do štátov EÚ sa vlani zvýšil na 1,14 milióna. Predstavuje to nárast o 18 percent oproti predošlému roku, uviedla Európska agentúra pre azylové otázky.

Prečítať viac 

Do budovy policajnej inšpekcie Ministerstva vnútra SR v Bratislave prišiel podnikateľ Jaroslav Haščák. Dôvody jeho návštevy momentálne nie sú známe.

Prečítať viac 

Bezpečnostné plány Olympijských hier v Paríži niekto ukradol z vlaku na stanici Gare du Nord. Tašku s notebookom a dvoma pamäťovými kartami odcudzil zatiaľ neznámy páchateľ z batožinového priestoru.

Prečítať viac 

Chmelár: Ak by bol dnes premiérom Šimečka a prezidentom Korčok, už by sme boli v priamej vojne s Ruskom. Poradca premiéra Roberta Fica to uviedol na platforme YouTube vo svojej pravidelnej relácii Drobnohľad Eduarda Chmelára.

Prečítať viac 

Slovenka, ktorú našli rozpustenú v sude s kyselinou, je možno nažive a žije niekde pri mori. Pred súdom to povedal dlhoročný kamarát obžalovaného. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic to označil za sci-fi.

Prečítať viac 

Stretnutie premiérov V4 sa skončilo víťazstvom Roberta Fica a Viktora Orbána. A to aj napriek tomu, že pred ním mali silné vyjadrenia najmä premiéri Poľska a Česka.

Prečítať viac 

Britský súd označil transgenderového vraha mačiek za ženu, ohradila sa voči tomu J.K. Rowlingová. „Je mi z toho zle,“ kritizovala autorka Harryho Pottera informovanie súdu na sociálnej sieti X.

Prečítať viac 

Čínsky diplomat pre Euráziu navštívi Rusko, Ukrajinu aj ďalšie európske štáty. Osobitný predstaviteľ rezortu zahraničia Li Chuej bude rokovať o možnostiach ukončenia vojny na Ukrajine, informoval Peking.

Prečítať viac 

V parlamente sa začalo druhé čítanie k novele Trestného zákona. Poslanci majú o návrhu rokovať až do úplného prerokovania vrátane hlasovania. Do rozpravy v druhom čítaní sa prihlásilo 13 poslancov, skrátená bude na 12 hodín.

Prečítať viac 

Dramatická situácia protestujúcich poľnohospodárov si zaslúži našu pozornosť a solidaritu, napísal vo vyhlásení predseda poľskej biskupskej konferencie Stanisław Gądecki.

Prečítať viac 

Ukrajinskí partizáni v Novej Kachovke údajne vyhodili do vzduchu administratívnu budovu Putinovej politickej strany. Mesto sa nachádza v okupovanej Chersonskej oblasti. O útoku informovalo ukrajinské Národné centrum odporu.

Prečítať viac 

Americký rezort diplomacie považuje situáciu na bojisku na Ukrajine za „mimoriadne vážnu“ v dôsledku nedostatku munície ukrajinských obranných síl.

Prečítať viac 

Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni sa čoraz viac zvyšujú. Ku koncu minulého roka dosiahli viac ako 415 miliónov eur, počas minulého roka tak stúpli takmer o 200 miliónov eur.

Prečítať viac 

Rýchlo sa šíriace lesné požiare podnietili v americkom štáte Texas evakuácie menších miest. Vyžiadali si aj odstavenie tamojšieho závodu, v ktorom sa montujú a demontujú jadrové zbrane.

Prečítať viac 

Správca zálohového systému upozornil, že sa mu vracia viac obalov, ako je registrovaných. Podnikatelia predávali neregistrované obaly, ktoré nakupovali v zahraničí. Niektorí si dokonca účtovali 15 centov za neoznačené obaly.

Prečítať viac 

Toyota stiahla v Spojených štátoch z predaja vyše 600-tisíc pick-upov a SUV z dôvodu rôznych problémov, ktoré by mohli zvýšiť riziko nehody.

Prečítať viac 

„Každý vie, že na Ukrajine sú západné špeciálne jednotky, len to oficiálne nepriznali,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ európskej obrany po stretnutí lídrov krajín v Paríži.

Prečítať viac 

Dvoch mužov usvedčili v New Yorku z vraždy amerického rapera a dídžeja Jama Mastera Jaya, ktorý bol členom rapovej skupiny Run-DMC. V októbri 2002 ho zastrelili v jeho nahrávacom štúdiu v newyorskej štvrti Queens. Jeho vražda bola neobjasnená vyše dve desaťročia.

Prečítať viac 

Slovenská vláda sa na výjazdovom rokovaní v Michalovciach bude zaoberať najmä sociálno-ekonomickou situáciou a vybranými problémami v okresoch Michalovce a Sobrance. Na programe je aj schválenie národných víz pre občanov tretích krajín, investičná pomoc či štatút nového ministerstva.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články