Unikátnej industriálnej pamiatke hrozí zbúranie. Verejnosť spísala petíciu
Vlastník argumentuje tým, že objekty sú v zlom technickom stave. Pred asanáciou však ešte preveria možnosť prípadného predaja či prenájmu majetku. „Tento súbor stavieb, ktorého najstaršie časti sú z prelomu 19. a 20. storočia, patrí svojou architektúrou a históriou nielen medzi najhodnotnejšie industriálne pamiatky obce, ale aj širšieho regiónu. Z tohto dôvodu bol zaradený aj do zoznamu pamätihodností obce. Je v záujme každej kultúrnej spoločnosti, aby si chránila svoje historické dedičstvo pre budúce generácie,“ uvádza v petícii jej autor László Kardos z občianskeho združenia Spolok za rodnú zem Plešivec, ktoré sa venuje dejinám obce a okolia.
Spomínaný súbor objektov v Plešivci slúžil naposledy ako sklad. „Najstaršia budova bola postavená rožňavským staviteľom Nándorom Szilvássym ako parný alebo elektrický valcový mlyn, po znárodnení bol v ňom sklad obilnín. V časti objektu fungovala parketáreň, v ďalšej budove bol miestny kultúrny dom a v inej závodná kuchyňa. Najstaršiu éru železníc, keď ešte fungoval parný pohon, dodnes pripomína vežový vodojem, jeden z najhodnotnejších na Slovensku,“ informovalo na sociálnej sieti občianske združenie Čierne diery, zaoberajúce sa architektúrou či propagáciou a obnovou kultúrnych pamiatok na Slovensku. ŽSR pre TASR potvrdili, že začali s administratívnou prípravou prípadnej asanácie objektov pri železničnej stanici v Plešivci, ktoré sú v zlom stavebno-technickom stave. „Nosné prvky neplnia statickú funkciu a hrozí ich zrútenie. Budovy nie sú momentálne využívané pre prevádzkové potreby železníc, a teda náklady na správu uvedeného objektu sú pre nás neefektívne,“ uviedla riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR Vladimíra Bahýlová.
Dodala, že objekty nie sú súčasťou pamiatkového fondu, ani evidované ako nehnuteľné národné kultúrne pamiatky, a nenachádzajú sa ani na pamiatkovom území. Signatári petície žiadajú vlastníka, aby pre tieto hodnotné stavby našiel funkčné využitie. V opačnom prípade namiesto asanácie budov navrhujú ich zakonzervovanie spočívajúce v oprave strechy a uzatvorení vstupov. Železnice prízvukujú, že momentálne nie je podpísaná žiadna zmluva na odstránenie stavieb a pred asanáciou ešte preveria možnosť prípadnej kapitalizácie majetku vo forme predaja či prenájmu. „V prípade, že ŽSR vyhodnotia predmetný pozemok ako nepotrebný pre svoju hlavnú aj vedľajšiu činnosť a jeho kapitalizáciu ako výnosnú, efektívnu a hospodárnu, bude takýto majetok vyčlenený a vlastník pristúpi k príprave všetkých potrebných krokov a náležitostí pre zabezpečenie jeho zhodnotenia,“ uzavrela Bahýlová.






(tasr, pirsch)