|   2024-01-18 13:12:28

Taraba: Ak nedôjde pre skládku vo Vrakuni k dohode, pôjdeme cestou vyvlastnenia

Ak sa Ministerstvo životného prostredia SR nedohodne so zvyšnými vlastníkmi pozemkov v súvislosti s plánovanou sanáciou bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni, pôjde cestou rázneho vyvlastnenia.

Minister sa mal podľa vlastných slov v uplynulých dňoch stretnúť s advokátskou kanceláriou zastupujúcou majiteľov pozemkov, s ktorými ešte nie je ujasnený a doladený právny vzťah k pozemkom. Podotkol, že za bývalého šéfa envirorezortu zabudli zaplatiť o jeden alebo dva dni poplatok pri vyvlastnení pozemkov, čím znemožnili vyvlastnenie. "Teraz toto musíme riešiť," poznamenal Taraba.

Ubezpečuje, že ministerstvo na tom pracuje na dennej báze. Je zároveň presvedčený, že ak sa podarí doladiť právne vzťahy k predmetným pozemkom, buď dohodou, alebo zákonom, proces sanácie vrakunskej skládky by mohli spustiť ešte tento rok. "Verím tomu," dodal.

V projekte chce ministerstvo pokračovať metódou tzv. enkapsulácie, teda vybudovaním podzemnej tesniacej steny a povrchovej tesniacej vrstvy. Následne čistením podzemnej vody v blízkosti odizolovaného chemického odpadu.

(tasr)