SaS a PS iniciuje odvolanie ministerky Šimkovičovej. Táto homofóbna žena nevie, čo robí, útočí Bittó Cigániková

Zotrvanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) vo funkcii je výsmechom kultúrnej obci, vyhlásil za stranu SaS poslanec René Parák. Strana preto spolu s Progresívnym Slovenskom podá návrh na vyslovenie nedôvery ministerke. Jana Bittó Cigániková tvrdí, že Šimkovičová nie je schopná uvedomiť si, čo robí, preto ju SaS nevyzýva, aby odstúpila, ale rovno zbiera podpisy na jej odvolanie.

šimkovičová Martina Šimkovičová. Foto: František Iván/TASR

René Parák poukázal na otvorenú výzvu na odvolanie ministerky Martiny Šimkovičovej, ktorá má zatiaľ viac ako 177-tisíc podpisov. Signatárov podľa neho presvedčila na podpísanie výzvy najmä snaha rezortu o „ovládnutie nezávislých inštitúcií“, ako sú RTVS alebo Audiovizuálny fond, ďalej „neprijateľná zahraničná kultúrna politika“ či „diskriminačné a homofóbne vyjadrenia, ktoré rozdeľujú spoločnosť“.

Parák zdôraznil, že všetko sa deje bez odbornej diskusie, preto bude strana „jednoznačne požadovať“ Šimkovičovej odstúpenie.

„Popri tom, ako umiera spravodlivosť, umiera kultúra,“ vyhlásila Mária Kolíková s tým, že takáto situácia nemôže členov poslaneckého klubu SaS nechať ľahostajnými. „Umenie je základom demokratickej spoločnosti,“ povedala Kolíková a dodala, že „študenti a umelci mali ako prví odvahu bojovať za demokraciu v roku 1989“. Je kľúčové, aby sa umelci cítili slobodní, tvrdí Kolíková.

Deklarovala spoluprácu s opozičným Progresívnym Slovenskom pri podaní návrhu na odvolanie ministerky kultúry. Jej odvolávanie podporia aj poslanci hnutia Slovensko, pridajú podpisy pod návrh na vyslovenie nedôvery.

Progresívne Slovensko potvrdilo iniciatívu na odvolanie ministerky na tlačovej besede ihneď po vyhlásení SaS.

Poslanec Ondrej Dostál sa ohradil voči trestnému oznámeniu, ktoré rezort kultúry namieril proti otvorenej výzve na odstúpenie ministerky. Zdôraznil, že ide o otvorenú výzvu, ktorá nemá žiadne právne účinky, a to bez ohľadu na počet podpisov. Podčiarkuje však slobodu prejavu a využitie petičného práva.

Dostál poukázal na to, že je absurdné, aby bola výzva považovaná za sabotáž. „Naposledy si myslel Mečiar, že akákoľvek kritika je kritikou štátu,“ povedal. Podľa neho ide zo strany Šimkovičovej rezortu o „pokus o zastrašovanie“

Podpredsedníčka liberálov Jana Bittó Cigániková zaútočila priamo na Šimkovičovú a označila ju za „rozvedenú zástankyňu tradičnej rodiny“ a „národniarku žijúcu v Rakúsku“.

Podľa poslankyne ministerka „nie je schopná si uvedomiť, čo robí“, preto ju ani nevyzývajú, aby odstúpila, ale rovno zbierajú podpisy na jej odvolanie. Bittó Cigániková pripomenula, že Šimkovičová vymazala aj obsah sociálnej siete, ktorá patrí jej rezortu.

Keďže sa ministerka rozhodla prestať finančne podporovať LGBTI organizácie, nazvala ju poslankyňa „nemožnou homofóbnou ženou“, ktorá si uvedené skupiny zobrala za „rukojemníkov“.

Šimkovičová má právo „hovoriť svoj názor aj opravovať pamiatky“, ale problém je podľa Bittó Cigánikovej v tom, že každý deň „rozoštváva“ ľudí a „robí medzinárodnú hanbu“. „Je hanbou doma, je hanbou v zahraniční a je hrozbou pre naše deti,“ dodala Bittó Cigániková.

Podľa dosiaľ medializovaných informácií ministerka Šimkovičová nevystupuje nenávistne proti LGBTI komunite. Vyslovila sa však, že odmieta progresívnu normalizáciu a jej zásadnou predstavou o ďalšej činnosti rezortu kultúry je návrat k normálnosti. Uviedla napríklad to, že zo štátnych zdrojov nemieni financovať mimovládky, ktoré podporujú trebárs sexualizáciu malých detí na školách či organizujú takzvané drag workshopy.

Čo opozícii prekáža

„Martina Šimkovičová nikdy nemala byť ministerkou kultúry,“ vyhlásila Zora Jaurová (PS). Poukázala napríklad aj na programové vyhlásenie vlády za oblasť kultúry, ktoré podľa nej nerieši zásadné problémy ako reforma kultúrnej infraštruktúry, viaczdrojové financovanie či podpora kreatívneho priemyslu.

Jaurová tvrdí, že miesto toho vytvára priestor na likvidáciu médií verejnoprávnej služby a na politické zásahy do verejnoprávnych fondov a inštitúcií. Šéfke rezortu vyčíta i to, že nepodnikla žiadne kroky proti likvidačnej zmene financovania RTVS.

SaS a PS sa obávajú zničenia verejnoprávnej podstaty umeleckých fondov a ich nezávislosti. Pripomeňme, že Šimkovičová sa rozhodla zrušiť dezinformačný dotačný program a presunúť financie na opravu strechy filharmónie. Podľa ministerky bol tento krok „nielen správny, ale aj oprávnený“. Takisto ministerka zastavila financovanie LGBTI mimovládok.

SaS a PS hovoria aj o „homofóbnych a diskriminačných“ vyjadreniach ministerky.

Opozičným stranám sa nepáči ani rozhodnutie ministerky obnoviť kultúrnu spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom. Šimkovičová tak zrušila príkaz bývalej ministerky Natálie Milanovej, ktorá týždeň po ruskej invázii na Ukrajinu ukončila komunikáciu s obomi štátmi.

„Vo svete sú desiatky vojnových konfliktov a podľa nášho názoru by naň nemali doplácať umelci a kultúra,“ uviedol hovorca ministerky kultúry Pavol Čorba. Šimkovičovej rozhodnutie vstúpilo do platnosti 15. januára.

Poslanci PS vyjadrili nespokojnosť aj so Šimkovičovej pokračujúcim moderovaním v Televízii Slovan, kde vystupuje spolu s poslancom Petrom Kotlárom (nominant SNS).

Michelko avizuje petíciu na podporu Šimkovičovej

SNS nemôže dovoliť, aby opozícia riešila personálne veci koalície, povedal šéf parlamentného kultúrneho výboru Roman Michelko v súvislosti s opozičnou iniciatívou na odvolanie Šimkovičovej z funkcie. Treba sa podľa neho pripraviť na „nechutné divadlo“, ale výsledok odvolávania bude jasný.

„Mala nejakú pozíciu v rámci volieb, silnú voličskú podporu. Vyjadruje sa bez servítky, zjavne to imponuje voličom minimálne SNS a jej voličom,“ povedal poslanec novinárom v parlamente po tlačových brífingoch strán SaS a PS.

„Dostávam obrovské množstvo spätných väzieb aj podporných. Vzniká petícia na jej podporu,“ doplnil s tým, že vzhľadom na extrémne polarizovanú situáciu musí každý člen vlády rátať s tým, že bude odvolávaný. „Ale o výsledku niet pochýb,“ zdôraznil.

Michelko nechcel komentovať výsledky Šimkovičovej práce. „Snažím sa byť v maximálnej miere informovaný o legislatívnej iniciatíve ministerstva kultúry, som informovaný o príprave legislatívnych krokov, participujem na nich, pripomienkujem ich,“ povedal šéf výboru.

„Nikdy nebola pozícia ministerky tak silná, ako je teraz, keď sú protesty, lebo to spôsobilo stmelenie koalície,“ skonštatoval.

Za ministerkou stojí aj Spolok slovenských spisovateľov

Ministerky Šimkovičovej sa zastal aj Spolok slovenských spisovateľov v ich „Výzve za pluralitu názorov“. Spolok víta ministerkinu „iniciatívu na posilnenie demokratizácie a plurality názorov v slovenskom umení“.

„Poslaním Fondu na podporu umenia (FPU) ako verejnoprávnej inštitúcie je podpora umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. A to v širokom názorovom spektre a hodnotovej rozmanitosti,“ pripomína spolok v úvode výzvy.

Spolok slovenských spisovateľov okrem iného poukázal na výsledky hodnotení projektov na rok 2024. „Už po tretí rok za sebou FPU – na odporúčanie komisie pre časopisy – nepridelil nijakú dotáciu časopisom Spolku slovenských spisovateľov: Literárnemu týždenníku, ktorý svojou publicistikou a organizátorskými aktivitami výrazne prispel k vzniku Slovenskej republiky, a Dotykom, časopisu pre mladú literatúru a umenie,“ píšu autori výzvy.

Upozorňujú pri tom na fakt, že „obe periodiká zverejňujú príspevky autorov rozličnej názorovej orientácie, venujú sa otázkam slovenskej pôvodnej a kvalitnej prekladovej literatúry, prinášajú rozhovory, reportáže a eseje na rozličné témy nášho kultúrneho a umeleckého života“ a podobne.

FPU podľa spolku nepridelila periodikám dotácie s vysvetlením, že „časopisy po obsahovej a vizuálnej stránke nespĺňajú aktuálne kvalitatívne kritériá z hľadiska prínosu a relevancie pre slovenský umelecký kontext“. V prípade Literárneho týždenníka dokonca komisia odporúča „prehodnotiť koncepciu a realizačný tím projektu“.

Spolok poukazuje na to, že podobný problém majú aj iné periodiká. Slovenskému konzervatívnemu časopisu Verbum ani detským časopisom Enviráčik, Zvonček, Maxík, Fifík z vydavateľstva DAXE fond takisto nepridelil žiadne dotácie.

Poukazujúc na štedré dotácie pre LGBTI organizácie slovenskí spisovatelia vítajú osobitne to, že sa Šimkovičová rozhodne dištancovala od „týchto a ďalších výsostne tendenčných a subjektívnych rozhodnutí FPU“.

Výzvu spolku podporilo už viac ako 300 signatárov. Nachádzajú sa medzi nimi napríklad spisovateľ Jozef Banáš, herec Jozef Šimonovič či Ján Čarnogurský.

(luc, tasr)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok