Nahradzovanie práce ľudí strojmi využívajúcimi umelú inteligenciu je v podstate istá vec. No tento trend zrejme nebude mať taký rýchly spád, keďže sa to väčšine firiem ekonomicky neoplatí. Závery štúdie z prestížnej MIT potešia najmä ľudí, ktorým strata či výmena zamestnania hrozí najviac. Teda tých, ktorí vykonávajú stereotypnú a poľahky automatizovateľnú prácu.
Umelá inteligencia nedokáže v súčasnosti nahradiť veľkú väčšinu pracovných miest nákladovo efektívnym spôsobom. Takto znejú závery novej štúdie tímu piatich autorov z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a ďalších dvoch výskumných stredísk.
Výskumníci sa zaoberali nákladovou atraktívnosťou automatizácie rôznych pracovných úkonov na americkom pracovnom trhu. Zamerali sa na pracovné pozície, kde je možné využívať takzvané počítačové videnie (computer vision), čo je oblasť umelej inteligencie, ktorá sa zaoberá vizuálnymi dátami. Využívať sa dá napríklad pri činnostiach, ako je „kontrola kvality výrobkov“ či „skenovanie lekárskych snímok“.