Zelensky a Macron v Paríži podpísali bilaterálnu bezpeènostnú dohodu Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Miera slobody médií na Ukrajine klesla, tvrdí správa amerického rezortu zahraničných vecí. Ministerstvo konštatuje, že hoci ukrajinská ústava zabezpečuje slobodu prejavu, úrady ju „nie vždy rešpektujú“.

Štátna televízia Maratón „umožnila bezprecedentnú úroveň kontroly nad hlavným televíznym spravodajstvom“, uviedol americký rezort diplomacie s dôvetkom, že ide o príklad porušovania ľudských práv.

„Okrem toho niektoré médiá hlásili, že už na jar 2022 boli vyradené z lukratívnych zmlúv o pozemnom vysielaní a pod tlakom prezidentskej kancelárie,“ uvádza sa v správe.

Kyjev podľa správy zakázal, zablokoval či uvalil sankcie na médiá i jednotlivých novinárov, ktorí boli považovaní za hrozbu pre národnú bezpečnosť, alebo takých, ktorí vyjadrovali postoje, ktoré podľa názoru vlády narúšali suverenitu a územnú celistvosť krajiny.

„Niektorí rečníci, ktorí boli kritickí voči vláde, boli tiež zaradení na čiernu listinu spravodajských programov riadených vládou. Investigatívni novinári kritickí voči vláde boli niekedy terčom negatívnych kampaní v sociálnych médiách, niekedy prostredníctvom vláde naklonených kanálov,“ tvrdí rezort diplomacie USA.

Rezort pripomína, že dôvodom na obmedzenie slobody tlače a médií je vyhlásenie vojnového stavu z roku 2022.

(state department, ukrajinska pravda)

Nové správy

Srbský tenista Novak Djokovič oslávil 37. narodeniny postupom do štvrťfinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Ženeve. Najvyššie nasadený hráč zdolal v zápase 2. kola Nemca Yannicka Hanfmanna dvakrát 6:3.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Weimarský trojuholník chce byť hnacou silou európskeho bezpečnostného rámca, ako vyplýva z vyjadrení ministrov zahraničných vecí Nemecka, Francúzska a Poľska po rokovaní v nemeckom Weimare. Odolávať mieni hybridným hrozbám Ruska.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Únik citlivých informácií po atentáte na premiéra k ľuďom ako je Daniel Bombic je mega problém. V minulosti mali na svedomí podobné úniky z prostredia polície či prokuratúry progresívne médiá, ktoré za to čelili kritike nielen medzi odbornou verejnosťou, ale aj v alternatívnom prostredí. Dnes je situácia opačná.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Berlín by vydal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu, potvrdil hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit. „Samozrejme, že dodržujeme zákony,“ vyhlásil.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenský hydrometeorologický ústav analyzuje možný výskyt tornáda pri obci Kružno neďaleko Rimavskej Soboty. Vyskytnúť sa malo v popoludňajších hodinách, hlásené zatiaľ nie sú žiadne škody.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Gérard Depardieu sa pobil so známym fotografom celebrít Rinom Barillarim. Šarvátky francúzskeho herca s mužom prezývaným „kráľ paparazzi“ sa zúčastnila aj Depradieuova partnerka českého pôvodu Magda Vavrusová.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Maďarská polícia našla jedného z piatich nezvestných po tragickej zrážke motorového člna s výletnou loďou na Dunaji pri obci Verőce. Telo 19-ročného muža objavili na úseku rieky medzi mestami Vác a Sződliget.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezidentka Zuzana Čaputová sa 1. júna stretne s pápežom Františkom vo Vatikáne, hlava štátu sa s najvyšším cirkevných predstaviteľom uvidí už po štvrtýkrát po audienciách v rokoch 2020 a 2022, ako aj návšteve Svätého Otca na Slovensku v roku 2021.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zakladateľ Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab sa vzdá funkcie jeho výkonného predsedu. V januári sa stiahne a prevezme novú úlohu predsedu správnej rady fóra. Jeho funkciu prevezme Børge Brende, predseda výkonnej rady fóra a bývalý nórsky minister zahraničných vecí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Skupina nelegálnych židovských osád na juhu Predjordánska bude definovaná ako súčasť južného regiónu Negev, vyplýva z návrhu zákona, ktorý v prvom čítaní schválil izraelský parlament (Knesset).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hasiči dostali pod kontrolu požiar kancelárskej budovy na predmestí Kodane patriacej dánskej spoločnosti Novo Nordisk, ktorá vyrába lieky na chudnutie Ozempic a Wegovy. Išlo o masívny požiar a do jeho hasenia sa zapojilo asi 100 hasičov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zámer európskych krajín uznať palestínsky štát je odmenou za teror, prehlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na rozhodnutie Írska, Nórska a Španielska. Krajina avizoval oficiálne uznanie Palestíny na 28. mája.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministri arabských krajín a krajín Európskej únie budú hľadať riešenie konfliktu v Pásme Gazy. Vládni predstavitelia sa zamerajú aj na nastolenie trvalého mieru vo vojnou zmietanej oblasti. Európu rozdeľuje otázka palestínskej štátnosti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Postupy pri výrube drevín sa zjednodušia, poslanci schválil novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve sa budú konať 4. júla, oznámil britský premiér Rishi Sunak. Všeobecne sa predpokladá, že jeho konzervatívci v nich po 14 rokoch pri moci prehrajú s opozičnými labouristami.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Motorový čln, ktorý v sobotu narazil do výletnej lode, riadil muž pod vplyvom alkoholu. Incident pri severomaďarskej obci Verőce si vyžiadal dve obete a piatich nezvestných pasažierov, po ktorých stále prebieha pátranie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Sídlo republikanského výboru vo Washingtone evakuovali pre zásielku ampuliek s krvou, ktoré boli určené pre bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Do budovy Republikánskeho národného výboru boli privolané špecializované tímy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Počet antisemitských incidentov v Berlíne dosiahol historické maximum, na rekordnú úroveň začal rásť po útokoch palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra minulého roka. Používanie protižidovského jazyka je „bez zábran“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mestá žiadajú o stiahnutie vládnej novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú do parlamentu predložil envirorezort. Únia miest Slovenska tvrdí, že zmeny vychádzajú v ústrety developerom, ktorí tak budú môcť odstraňovať stromy v mestách a prímestských oblastiach bez akejkoľvek náhrady.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Uznanie štátu bez predpokladov na jeho existenciu nedáva zmysel, je to skôr politické gesto podpory, uviedol český prezident Petr Pavel v reakcii na kroky Írska, Nórska a Španielska voči Palestíne.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vyšetrovanie odborníkov jednoznačne neurčilo, čo bolo hlavnou príčinou vyhorenia metánu v Bani Nováky v apríli minulého roka, a tým aj príčinou pracovných úrazov. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva hospodárstva.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Skupina G7 musí postupovať jednotne proti nadmernej výrobnej kapacite Číny v kľúčových priemyselných odvetviach, ako sú batérie pre elektromobily. Uviedol to francúzsky minister financií Bruno Le Maire pred stretnutím so svojimi kolegami z G7.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Najvyšší súd zrušil trest Mariána Magáta za rozširovanie extrémistických materiálov. Špecializovaný trestný súd mu pôvodne vymeral šesť rokov väzenia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Britské parlamentné voľby sa budú konať v druhej polovici roka, potvrdil premiér Rishi Sunak v reakcii na otázky poslancov Dolnej snemovne. Pozorovatelia dlhodobo považujú za najpravdepodobnejší termín október alebo november.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober odslúži svätú omšu za uzdravenie premiéra a pokoj v celej krajine. Sláviť ju bude v stredu o 18.00 h. v košickej Katedrále sv. Alžbety.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Samostatný palestínsky štát je aj naďalej cieľom nemeckej zahraničnej politiky, potrebné sú však mierové rokovania, uviedla hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Joe Biden je presvedčený, že palestínsky štát by mal vzniknúť po priamych rokovaniach medzi stranami, a nie jednostranným uznaním. O postoji amerického prezidenta informovala hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Richard Sulík: V najbližších parlamentných voľbách kandidujem opäť s cieľom byť na ministerstve hospodárstva. „Stále som politik v jednej strane. Nerozumiem, prečo sa stále čudujete, že ako politik kandidujem v rôznych voľbách,“ uviedol v rozhovore s Dagom Danišom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hliadková činnosť policajtov je zvýšená o 30 percent. Vykonávajú sa aj preventívne prehliadky v priestoroch, ktoré by mohli byť ohrozené. „Poskytuje sa ochrana vybraným osobám medzi ústavnými činiteľmi a poslancami,“ ozrejmil po brannobezpečnostnom výbore Tibor Gašpar.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Protesty proti zmenám v RTVS v tejto chvíli nepripadajú do úvahy z rôznych dôvodov, napríklad aj z bezpečnostných. Na tlačovej besede to uviedla poslankyňa PS Zora Jaurová. Podobný postoj vyjadril v utorok aj šéf SaS Branislav Gröhling.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Matúš Šutaj Eštok chce riešiť otázku bývania troch najvyšších ústavných činiteľov. Minister vnútra považuje za nemysliteľné, aby traja najvyšší ústavní činitelia nemali zabezpečené bývanie spĺňajúce určité bezpečnostné predpisy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Do EÚ importujeme stále viac medu, najviac z Číny. Minulý rok išlo o objem 164-tisíc ton prírodného medu, čo je o pätinu viac než pred desaťročím.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zatiaľ neboli splnené podmienky na to, aby bolo možné uznať Palestínu ako štát. Uviedol to francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné po oznámení Írska, Nórska a Španielska.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

„Ak útočíte príliš prudko, nedosiahnete veľa,“ prezradil kardinál Jean-Claude Hollerich svoju osvedčenú taktiku na konzervatívcov. „Musíte byť opatrní, robiť jeden krok za druhým a potom možno budete môcť zájsť veľmi ďaleko,“ spresnil.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ak Erika Kaliňáka zvolia do europarlamentu, mandát si uplatní. „Chceme byť predĺženou rukou Roberta Fica, to znamená, že chceme bojovať s problémom dvojakej kvality tovarov a potravín, chceme naďalej presadzovať suverenitu národných štátov, to znamená za právo veta“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poslanci Národnej rady ukončili popoludní diskusiu k návrhu zmien v RTVS. O návrhu rokovali na mimoriadnej schôdzi, hlasovať o tom, či parlament zákon posunie do druhého čítania, sa má o 17.00 h. V závere diskusie vystúpila v pléne parlamentu ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Afganskí spojenci USA v boji proti Talibanu mučili a popravili tisíce zajatcov, uvádza denník New York Times s odvolaním sa na utajované dokumenty Pentagónu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Neutrálne štáty, ktoré využívajú „ochranný dáždnik“ NATO, by mali vstúpiť do Aliancie, uviedol britský minister obrany Grant Shapps. „Budem sa zasadzovať za to, aby do NATO vstúpili všetky štáty, ktoré využívajú ochranný dáždnik Aliancie,“ povedal v prejave v Londýne.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Projekt novej vojenskej nemocnice v Prešove by mal stáť 550 miliónov eur. Vládny kabinet súhlasil s prevodom pozemkov, na ktorých sa má stavať, pod rezort obrany. Odobril aj začatie obstarávania projektu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovinsko predĺži hraničné kontroly s Chorvátskom a Maďarskom o ďalších šesť mesiacov. Tamojší minister vnútra Boštjan Poklukar uviedol, že kontroly na hraniciach majú za cieľ pomáhať v boji proti zločinu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články