Vyšetrovateľ policajnej inšpekcie navrhol obžalovať siedmich čurillovcov

Úrad inšpekčnej služby navrhol podanie obžaloby na siedmich policajtov, takzvaných čurillovcov. Informovala o tom hovorkyňa úradu Andrea Dobiášová.

Ján Čurilla. Foto: reprofoto Noviny.sk

„J. Č., P. Ď., Š. M., M. S., B. D., R. M. a P. S. sú obvinení z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. P. Ď. je okrem toho obvinený aj z trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom,“ priblížila hovorkyňa.

Prípad ukončili po dva a pol roku. Počas vyšetrovania bolo podľa hovorkyne vypočutých osemtisíc hodín zvukového záznamu a spracovaných 15 spisových zväzkov so 6 678 stranami.

Malo by ísť o Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina, Milana Sabotu, Branislava Dunčka, Roberta Magulu a Pavla Scholza. Išlo o policajtov, ktorých postavil mimo služby minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Obrátili sa preto na Mestský súd Bratislava IV. Mali totiž status chránených oznamovateľov. Vypovedali, ako ich chcela SIS a policajná inšpekcia diskreditovať spochybňovaním ich vyšetrovaní.

Advokát čurillovcov Peter Kubina vo štvrtok povedal, že vyšetrovanie sa navzdory zákonu a dôkazom skončilo. „Ako inak než návrhom na podanie obžaloby. A ako inak než počas vrcholiacej predvolebnej kampane. V úplne normálnej krajine by toto obvinenie nikdy nebolo vznesené,“ uviedol Kubina na sociálnej sieti.

Pokračoval, že v o niečo menej normálnej, ale stále zákony a súdne rozhodnutia rešpektujúcej krajine by toto obvinenie bolo zrušené okamžite po tom, ako ho za nedôvodné označil súd v konaní o väzbe. Napokon tak sa to obvykle robí aj u nás vo všetkých ostatných prípadoch okrem tohto.

„Veľmi sa tešíme, až táto vec konečne dôjde na súd a ten to nezávisle a nestranne vyhodnotí. Presne tak, ako sa to stalo už pri rozhodovaní o väzbe v októbri 2021, pretože odvtedy sa dôkazná situácia vo veci menila iba ak v prospech obvinených policajtov,“ povedal Kubina.

Keď sa obžaloba podá a doručí Kubinovi, tak ju celú zverejní vrátane jeho stanoviska k nej. „Tešíme sa aj na verejný súdny proces,“ dodal.

Vyšetrovatelia NAKA Čurilla a Ďurka z tímu Očistec sa na ústavnom súde sťažovali, že im inšpekcia a prokuratúra neumožnili prístup ku kompletným nahrávkam odpočúvania, na základe ktorých boli obvinení. Ústavný súd sťažnosť 11. októbra 2022 zamietol. Podľa ich advokáta im to skomplikuje obhajobu.

V januári 2023 ústavný súd prijal na ďalšie konanie druhú sťažnosť Čurillu a Ďurku, ktorou spochybnili zákonnosť ich nahrávania v kanceláriách na policajnom prezídiu.

Ich obhajca Kubina v piatok statuse napísal, že takáto jednoduchá vec sa najskôr vyšetruje 2,5 roka, počas tých istých 2,5 roka ústavný súd rozhoduje o legalite jediného použitého dôkazu a „všetci sa tvária, aký super prípad majú“.

Úrad inšpekčnej služby je osobitnou súčasťou Policajného zboru s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov polície a Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na čele úradu je od 3. novembra Branislav Zurian.

(tasr, red)


Vtáčia chrípka zistená na farme Novogal vo Dvoroch nad Žitavou v novozámockom okrese skomplikovala situáciu nielen v jej blízkom okolí, ale najmä v obchodnej sieti, kde nastal nedostatok vajec. Farma by mala opäť nabiehať na…
Prejsť na článok
Stála etická komisia Súdnej rady posudzovala hranice prípustnosti prejavov sudcu Juraja Klimenta po tom, ako dvíhal varovný prst na advokáta Mareka Paru a kritizoval svojich názorových odporcov v médiách. Záver konštatoval porušenia na strane sudcu.…
Prejsť na článok