Generálny tajomník NATO: Aliancia neplánuje vyslať svojich vojakov na Ukrajinu

profimedia-0879310946 Fínsky prezident Alexander Stubb a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie v prezidentskom paláci v Helsinkách 6. júna 2024. Foto: Profimedia.sk

NATO nemá žiadne plány vyslať svojich vojakov na Ukrajinu. Vo štvrtok to vyhlásil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg počas návštevy Fínska.

„NATO nemá v pláne rozmiestniť svoje sily na Ukrajine,“ povedal Stoltenberg s dodatkom, že Aliancia sa usiluje o „dlhodobý finančný záväzok, aby sme zabezpečili, že budeme stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné“. Vo všeobecnosti však spojenci odmietli možnosť vyslania svojich vojakov na Ukrajinu.

Túto možnosť otvoril ešte koncom februára francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii v Paríži. Poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski koncom mája vyhlásil, že Varšava by taktiež nemala vylúčiť možnosť nasadenia vojakov. „Nechajme Vladimira Putina hádať, čo urobíme,“ uviedol vtedy Sikorski.

Stoltenberg západných spojencov Ukrajiny zároveň vyzval na zabezpečenie toho, aby sa už neopakovali oneskorenia a nedostatky v dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá podľa Stoltenberga potrebuje „predvídateľnosť a zodpovednosť“.

Fínsky prezident Alexander Stubb na tlačovej konferencii povedal, že pobaltské ani severské štáty v súčasnosti neevidujú vojenskú hrozbu zo strany Ruska.

(tasr, afp, max)


Ďalšie články