Banky sa so zlacnením hypoték neponáhľajú. Na nižšie sadzby nečakajte, kupujte, radí analytik

Couple in garden looking at residential house Bývanie. Ilustračná foto: Profimedia

Úrokové sadzby sa pohli. Tentoraz smerom, ktorý trh už netrpezlivo očakával. Prvýkrát od septembra 2019 sa znížili. Opatrenie avizované dlhé obdobie sa stalo realitou. Podľa Národnej banky Slovenska ide o vyslanie signálu ľuďom, ekonomike i finančným trhom, že rekordne vysokú infláciu sme zvládli. Čo bude nasledovať?

K dlho očakávanému zníženiu úrokovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu pristúpila Európska centrálna banka 6. júna 2024 na zasadnutí Rady guvernérov. Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra máme však za sebou iba prvú etapu.

Aj keď veľmi dôležitú, prílišnému optimizmu či prehnaným očakávaniami by sme ešte podľahnúť nemali. Ako krajina totiž nie sme vo vákuu a inflačná beštia ešte nie je podľa neho úplne skrotená. „Aj naďalej vidím nezanedbateľné riziko, že sa rast cien môže opätovne rozbehnúť tým neželaným tempom. Či už v dôsledku vývoja vo svete, alebo v dôsledku uponáhľaného znižovania sadzieb,“ konštatuje šéf regulátora dozerajúceho na slovenský finančný trh.

Za celkom zásadné guvernér označil obdobie do konca leta. „Po prázdninách budeme mať k dispozícii množstvo nových informácií o tom, ako sa darí ekonomike, ako sa vyvíjajú mzdy, ako je na tom trh práce a budeme mať informácie o tom, čo sa bude diať za hranicami Európy,“ dodáva.

Práve v septembri budú mať centrálni bankári k dispozícii aj čerstvé odhady vývoja inflácie na tento a aj na nasledujúce dva roky. Až na základe toho by následne mohlo prísť rozhodnutie, či a ako pokračovať v uvoľňovaní nastavenia menovej politiky. „Ak to bude potrebné, tak sa stane, čo sa má stať,“ uzatvára Kažimír.

Nemáme sa kam ponáhľať a ani sa nemusíme

Bankári z Frankfurtu naposledy znížili úroky v roku 2016. Odvtedy sa dlhé roky pohybovali okolo nuly, no od roku 2022 ich ECB kvôli rekordne vysokej inflácii musela korigovať. Kľúčová sadzba pre hlavné refinančné operácie sa tak v septembri 2023 vyšvihla až na 4,5 percenta a tam sa v podstate drží.

Podľa vyjadrení analytikov bude inštitúcia opatrná. Predpokladajú však, že do konca roka ešte sadzby zníži, a to v niekoľkých krokoch. Sumárne by to nemalo byť viac ako o jedno percento. Naplnenie tejto predikcie by mohlo priniesť odpovede na to, či sa dočkáme aj lacnejších hypoték a rastu akciových trhov.

Predovšetkým drahé úvery na bývanie totiž boli v ostatnom období diskutovanou témou. „Veľa klientov odkladalo riešenie bývania na neskôr, pretože čakali práve na znižovanie úrokov ECB,” hovorí riaditeľka pre úvery zo spoločnosti FinGo Eva Šablová.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami