Majiteľ Proxenty Kožík: Naša spoločnosť je zdravá. Na Kube zvyšujeme životnú úroveň

P.Kozik_kuba Majiteľ Proxenty Pavol Kožík. Foto: Proxenta

Pavol Kožík je majiteľom jednej z najväčších investičných skupín na Slovensku – Proxenta. Skupina, ktorá vznikla v roku 2009 a trhovú hodnotu svojich aktív dnes vyčísľuje na takmer 500 miliónov eur, podniká najmä v troch oblastiach. Zhruba 60 percent majetku má v developerských projektoch, necelú štvrtinu v potravinárskej výrobe a zvyšok v komerčných nájomných realitách. Najnovšie vo veľkom investuje na Kube.

Ako developer pôsobí Proxenta na trhu od roku 2013. Sedem projektov v Bratislave a dva v Nitre priniesli na Slovensko už viac ako tisíc bytov.

S potravinárskou produkciou začala Proxenta v Galante, kde v závode Healthy Food Supplements vyrába proteínové tyčinky pre rôzne privátne značky. V roku 2017 tam postavila novú výrobnú halu. Na Kube pod hlavičkou spoločnosti Proxcor neskôr spustila spoločný podnik na produkciu cereálií. Oba podniky boli v roku 2023 už v zisku. Najnovším projektom skupiny je továreň na spracovanie kakaa, tiež na Kube.

V poslednom období slovenské médiá upozornili na to, že by viaceré subjekty skupiny Proxenta nemuseli byť práve v najlepšej kondícii, keď polovica ich najväčších firiem mala za rok 2022 záporné imanie. Znamená to, že mali viac záväzkov ako aktív. Zároveň však dodali, že finančné výsledky Proxenty za rok 2023 už boli iné, keď záporné vlastné imanie vykazovali len dve z ich šestnástich firiem.

Médiá naznačovali, že vylepšenie účtovníctva mohla spoločnosť dosiahnuť hlavne prelievaním kapitálu z firmy do firmy a vymieňaním dlhopisov za vlastné akcie, čím sa z dlhu stáva majetok spoločnosti. Úvod rozhovoru s Pavlom Kožíkom sa tak týkal práve tejto témy.

Redaktora Štandardu však zaujímalo aj to, prečo sa majiteľ Proxenty rozhodol vo veľkom investovať na krízou zmietanej Kube. A rozhovor sa stočil aj k tomu, ako investičné prostredie reagovalo na správu o atentáte na premiéra Roberta Fica.

Ako v súčasnosti hodnotíte finančné zdravie Proxenty?

Už za rok 2023 naši emitenti, ktorými sú Proxenta Private Equity, Proxenta Fundraising a Proxenta Invest, vykázali zisk presahujúci dva a pol milióna eur. Takže naša spoločnosť a naša skupina je zdravá a je v poriadku. Znakom toho, že sme zdravá firma, boli aj schválené úvery. Za rok 2023 nám zo slovenských bankových domov poskytli 37 miliónov eur na úveroch. To znamená, že banka si vás doslova vyzlečie dohola, preverí každú časť firmy. Nie je to jednoduché, niekedy to trvá aj rok. Proces schvaľovania na takúto sumu trval dokonca 12 až 14 mesiacov, ak si dobre spomínam.

V roku 2022 to v skupine Proxenta účtovne vyzeralo tak, že máte viac pôžičiek ako vlastných zdrojov, čo nemusí byť práve dobrým znakom pre investorov. Za minulý rok to už však bolo inak. Ako sa vám podarilo zlepšiť čísla v účtovníctve?

Ako som už spomínal, naši emitenti cenných papierov vygenerovali zisk, rovnako tak k tomu prispeli aj kladné hospodárske výsledky spoločnosti Proxenta Cuban Investments (PCI), ktorá je väčšinovým majiteľom spoločnosti Proxcor na Kube, ale napríklad aj rezidenčný projekt Tabáň v Nitre.

Výšku vlastného imania za minulý rok zvýšila aj kapitalizácia našich záväzkov. Napríklad spoločnosti Proxenta Private Equity voči svojej dcére Proxenta Cuban Investments. Tá totiž nakúpila technológie pre náš závod na výrobu cukroviniek. Technológia sa obstarávala približne tri roky. Z týchto nákupov vznikal vnútroskupinový záväzok. Ten sa po dofinancovaní technológie skonsolidoval na úrovni matky a vložil sa do kapitálových fondov PCI.

Tak sa stal záväzok súčasťou vlastného imania spoločnosti. V obchodných spoločnostiach ide o bežný postup, keď si materská spoločnosť svoje preinvestované zdroje kapitalizuje voči dcére.

Nie je to tak, že ste jednoducho dlhopisy preklopili na akcie? To by v podstate znamenalo, že dlh sa stal majetkom firmy, ktorý ale nakoniec v prípade problémov doľahne na investorov.

Určite nie. Pretože to technicky nie je možné.

Emitovanie dlhopisov má svoje pravidlá a podmienky a tie neumožňujú len tak „preklopiť“, čiže konvertovať dlhopis na akciu. Ak investor svoj dlhopis predá, alebo sa mu dlhopis na konci splatnosti vyplatí, tak to je iné. Peniaze môže využiť na nákup akéhokoľvek investičného produktu, napríklad aj akcie.

Pavol Kožík. Foto: Proxenta

Nestal by sa takýmto spôsobom z dlhu spoločnosti jej kapitál? To by potom nebolo výsledkom zlepšenia zdravia jednotlivých firiem.

Účtovne to nie je možné, takto to fakt nefunguje. V momente, keď sa akcia vyemituje, stáva sa súčasťou vlastného imania danej spoločnosti. Predsa to, že akcia zmení majiteľa, nijako nezmení výšku vlastného imania spoločnosti. To ostáva rovnaké.

Takže určite odmietate, že sa niečo také sa deje – teda vymieňanie dlhopisov za akcie?

Áno, samozrejme.

Úrok na vašich dlhopisoch bol oproti iným finančným domom veľmi priaznivý. Prečo?

Minulý rok bol, aj vďaka rekordnej inflácii, rokom vyšších úrokov, a teda aj vyšších výnosov. Ak chceme hodnotiť výnos na aktuálnych dlhopisoch, treba spomenúť, že za posledné dva roky narástol len čosi okolo 1,5 percenta. Keď si pozrieme úrok, čo ponúkajú finančné domy, tak ten narástol skoro o štyri percentá. Sú priamo viazané na EURIBOR. Keď si k tomu pripočítate maržu banky, ste nákladovo tesne pod nákladmi na dlhopisový úrok.

Priemerná výška výnosov sa na väčšine korporátnych dlhopisoch pohybovala v roku 2023 zhruba od 6 do 9 percent. Niektoré spoločnosti ponúkali aj vyšší výnos. Nami emitované dlhopisy v roku 2022 až 2023 ponúkali výnos, ktorý sa pohyboval na úrovni od sedem do 8,45 percenta. Čiže sme boli niekde v strede. Pri dlhopise s výnosom 8,45 percenta však treba povedať, že išlo len o veľmi limitovaný balík, pričom jeho splatnosť je až päť rokov a výnos sa vypláca až na konci tohto obdobia. Čiže podmienkam je aj výška výnosu primeraná.

Čo sa týka bezpečnosti investovania, na Slovensku ešte stále pretrvávajú dozvuky z atentátu na premiéra. Ako reagovalo na túto správu investičné prostredie?


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami