Každý tretí Slovák má dôchodok, čím v Únii vedieme. Poberateľov dávok ešte pribúda

SOCIÁLNA POISŤOVŇA Foto: Profimedia.sk

Minulotýždňový piatok priniesol v súvislosti s témou dôchodkov dva zásadné výstupy. Tým prvým je nesporne odstránenie istého nepomeru pri vyplácaní 13. dôchodkov a zavedenie stropu, na základe ktorého si penzisti na predčasnom dôchodku nesiahnu na viac peňazí ako tí na starobnom. Druhým boli dáta Eurostatu, ktorý si posvietil na dôchodky v jednotlivých krajinách.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom svojho webu deklaruje, že jeho základnou úlohou je zabezpečenie pokojnej budúcnosti pre všetkých. „Rezort tvorí legislatívu v oblasti sociálneho poistenia a dôchodkov tak, aby ochránilo veľkú časť obyvateľstva pred rizikami v živote a zároveň zabezpečilo spravodlivé prerozdelenie dôchodkov v národnom hospodárstve,“ uvádza sa na portáli.

Ide však o náročnú agendu, a tak niet divu, že sporadicky čelí kritike. Zabezpečenie spravodlivého systému totiž nie je jednoduché. A už vôbec nie v prostredí neustálych spoločenských či ekonomických zmien. Ide však zároveň o jednu zo zásadných oblastí vládnutia, pretože podpora štátu v sociálnej sfére a manažovanie dôchodkového systému sa týka doslova každého z nás.

Novinky týkajúce sa tohtoročného vianočného bonusu pre poberateľov rôznych dôchodkových dávok Štandard detailnejšie priniesol už pred víkendom. Sociálnu poisťovňu sme však v tejto súvislosti požiadali aj o dáta, ako sa vyvíjal počet poberateľov 13. dôchodku v posledných rokoch.

Ide o zásadný údaj, keďže nárok na túto extra decembrovú rentu nemajú len penzisti na starobnom či predčasnom starobnom dôchodku, ale aj tí, ktorí majú nárok na vdovské, vdovecké či sirotské dávky.

K niektorým štatistikám sa pritom dostanete pomerne jednoducho, a to na tomto linku. Nájdete tu podkategóriu s názvom dôchodkové poistenie a prehľad dát z poslednej päťročnice. Na základe týchto dát sa počet poberateľov všetkých dávok v tejto oblasti ku koncu roka hýbal mierne nad 1,4 miliónmi.

Z uvedených ich najmenej bolo v roku 2021, a to 1,407 milióna. Oproti koncu roka 2022 potom medziročne počet stúpol na 1,426 milióna, teda o zhruba 13-tisíc poberateľov. Skok vidíme aj za prvé štyri mesiace tohto roka. Podľa dostupných údajov je ich už teraz 1,443 milióna a vyzerá to, že to ešte porastie, pričom jedným z významných dôvodov tohto vývoja je nastavenie politiky odchodu do predčasných dôchodkov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami