Pokuta pre ministerstvo vnútra má pochybný základ

Pokuta, ktorú ministerstvu vnútra dal Úrad na ochranu oznamovateľov, je v rozpore s názorom súdov. Krajské súdy, ktoré vyhoveli v ôsmich súdnych sporoch ministerstvu vnútra, videli okrem iných problémov aj nezákonnosť pri udelení ochrany čurillovcom. Neboli na to splnené zákonné podmienky.

dlugošová Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová. Foto: Jakub Kotian/TASR

Úrad pre ochranu oznamovateľov uložil takmer maximálnu pokutu vo výške 90 000 eur ministerstvu vnútra. Rezort vraj porušil zákon tým, že si nevyžiadalo stanovisko úradu pri dočasnom postavení policajtov označovaných ako čurillovci mimo služby. Títo policajti majú status chránených oznamovateľov, a zákon v takom prípade skutočne vyžaduje schvaľovanie obdobných úkonov zo strany úradu. Problémy pri správoplatnení pokuty môže predstavovať vyjadrenie Krajského súdu v Bratislave, ktorý zamietol žiadosti o neodkladné opatrenie policajtov, ako aj skutočnosť, že o zákonnosti pozastavenia výkonu ich služby ešte žiaden súd oficiálne nerozhodol.

Predsedníčka úradu Zuzana Dlugošová argumentuje pri výške pokuty tým, že ide o sankciu za hromadné porušenie zákona. Maximálna možná výška uloženej pokuty je 100 000 eur, a keďže ministerstvo vnútra podľa úradu pochybilo pri každom jednom prípade postavenia čurillovcov mimo služby tým, že si nežiadalo súhlas úradu s takýmto krokom, úrad považoval výšku pokuty za adekvátnu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.