120 dní do volieb v USA. Nové návrhy, ako sa zbaviť Bidena. Trump ho však ako súpera víta

Biden na zhromaždení vo Wisconsine opätovne uistil, že z volieb neodstúpi Joe Biden. Foto: TASR/AP

V jednom z prvých rozhovorov po prezidentskej debate medzi Joeom Bidenom a jeho vyzývateľom Donaldom Trumpom na stanici CNN sa súčasný prezident javil viac pri zmysloch. Hoci aj tu sa mu podaril jeden prešľap, keď sa označil za „prvú čiernu ženu na poste viceprezidenta“. Moderátorka filadelfského rádia však tvrdí, že od Bidenovho kampaňového výboru dostala vopred pripravené otázky.

Andrea Lawfulová-Sandersová sa podľa vlastných slov potešila, keď ju telefonicky kontaktoval jeden z prezidentových poradcov. Bidenov tím sa však snažil rozhovor kontrolovať na diaľku.

„Dostala som osem otázok, z ktorých som si mala vybrať,“ povedala reportérka pre denník Wall Street Journal (WSJ).

Túto žiadosť však nepovažovala za nezvyčajnú. „Jediná výhrada, ktorú som mala, bola: ‚Ak položím na otázky, ktoré chcete, aby som sa pýtala, budem klásť vlastné doplňujúce otázky‘,“ vysvetlila.

„Keď ma požiadali o tento rozhovor, bolo pre mňa najdôležitejšie, aby zazneli hlasy černochov. Ani raz som sa necítila pod tlakom, aby som kládla určité otázky,“ uviedla Lawfulová-Sandersová v pokračujúcej komunikácii s WSJ.

„Vybrala som si otázky, ktoré boli najdôležitejšie pre komunity ľudí čiernej a hnedej farby pleti, ktorým vo Filadelfii slúžime,“ dodala černošská moderátorka.

Doručenie zoznamu otázok potvrdil aj ďalší rozhlasový moderátor čiernej pleti, Earl Ingram z Wisconsinu.

„Rozhovory nepodmieňujeme prijatím týchto otázok a moderátori vždy môžu slobodne klásť otázky, o ktorých si myslia, že najlepšie informujú ich poslucháčov,“ povedala v reakcii hovorkyňa Bidenovej kampane Lauren Hittová.

Kampaňový výbor kontroluje vlastného kandidáta

Približne 15-minútové rozhovory – ako bol ten vo filadelfskom rádiu Wurd, ale i rozhovor pre televíziu ABC – boli súčasťou horúčkovitého úsilia Bidenových poradcov zachrániť jeho predvolebnú kampaň v situácii, keď sa množia výzvy, aby prezident odstúpil, konštatuje WSJ.

Ich cieľom bolo ubezpečiť verejnosť, že Biden je v poriadku najmä po tom, ako ho desiatky miliónov Američanov videli, ako sa na pódiu v debate zadrháva a potáca.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami