KDH pri „hrádzi proti progresivizmu“ útočí samo na seba

Lexmann Miriam Lexmann a Ursula von der Leyenová. Foto: FB/KDH

KDH nám cez víkend pripomenulo, že na európskej úrovni hrá podobnú hru ako Smer. Doma sa tvári konzervatívne, v Európe však podporuje progresívnu politiku.

Niekedy je ťažké prečítať politické odkazy jednotlivých strán nielen pre voličov, ale aj pre politických komentátorov. Niečo také sa udialo cez víkend po prejave premiéra Roberta Fica, ktorý v rámci osláv príchodu svätých Cyrila a Metoda na Devíne vyzval na postavenie hrádze progresivizmu.

Niekto by čakal, že strana ako KDH, ktorá chce reprezentovať konzervatívcov, teda opak progresvizmu, na tento odkaz odpovie niečo v zmysle, dobre pán premiér, tak kedy sa začnú rokovania o vložení článku do ústavy, ktorý by chránil rodičovstvo, alebo takom, ktorý by zabraňoval prerastaniu štátnej politiky gender ideológiou.

Alebo by mala prísť výčitka v zmysle, že prečo potom nepodporili návrh zákona o mene a priezvisku, ktorý by sťažil úradné zmeny pohlavia, prečo má koaličná rada rokovať o potratovej tabletke alebo prečo sa minister školstva obklopuje ľuďmi z progresívneho prostredia.

Z KDH však na margo prejavu prišiel odkaz, v ktorom sa uvádza, že Smer bol „roky súčasťou socialisticko-progresívnej koalície, ktorá túto ideológiu pretláčala z Bruselu.“ V druhej vete sa pritom píše, že KDH „poukazovalo na potrebu pomáhať rodinám a zápasilo s ideologickými hrozbami“.

Tu však treba pripomenúť, že KDH nielen že bolo, ale stále je v Európskom parlamente súčasťou tej istej koalície, za ktorú kritizuje Smer. Kresťanskí demokrati totiž v EP sedia vo frakcii Európskych ľudovcov (EPP), ktorá už päťdesiat rokov tvorí koalíciu spolu so socialistami, kam donedávna patrili aj europoslanci za Smer.

To však už viac ako trištvrte roka neplatí, lebo Smeru bolo za vytvorenie koalície s SNS pozastavené členstvo vo frakcii socialistov. S odôvodením, že už nepasuje do ich ideologického, čítaj progresívneho, konceptu.

Paradoxne, KDH sa aj naďalej hrdí tým, že patrí do EPP, ktorá sa chystá na európskej únii vytvoriť znova rovnakú koalíciu so socialistami a progresívcami. Ako bude tá koalícia vyzerať, vypovedajú aj dohody špičiek EPP s eurosocialistami, z ktorých vyplynulo, že predsedníčkou Európskej komisie má ostať Ursula von der Leyenová, predsedom Európskej rady sa má stať bývalý portugalský premiér António Costa a šéfkou diplomacie EÚ zas estónska premiérka Kaja Kallasová.

Kallasová pritom ešte len minulý rok ako predsedníčka vlády presadila, že Estónsko sa stalo prvou pobaltskou krajinou, ktorá schválila manželstvá homosexuálov vrátane adopcie detí homosexuálmi. Samotná Kallasová sa v roku 2019 ešte ako predsedníčka najsilnejšej opozičnej strany pričinila o to, že sa o tejto otázke neuskutočnilo referendum, ktoré by pravdepodobne manželstvá homosexuálov odmietlo.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami