Náčelník generálneho štábu Poľska: Musíme sa pripraviť na plnohodnotný konflikt

The Recon Clash-22 Military Competition In Poland, Solina - 15 Oct 2022 Wieslaw Kukula. Foto: Profimedia.sk

Poľsko plánuje v priebehu niekoľkých rokov výrazne zvýšiť počet vojakov svojich ozbrojených síl, a zároveň posiela na hranicu s Bieloruskom ďalšie posily. Podľa náčelníka generálneho štábu poľských ozbrojených síl generála Wieslawa Kukulu sa treba pripraviť na plnohodnotný konflikt.

Kukula v stredu na tlačovej konferencii zdôraznil nutnosť pripraviť sa na totálny konflikt, nielen konflikt asymetrického typu. „Motivuje nás to hľadať rovnováhu medzi misiou na hraniciach a zachovaním intenzity výcviku v armáde,“ povedal.

Pri tej istej príležitosti vystúpil aj námestník ministra obrany Pawel Bejda. Ten uviedol, že od augusta sa počet vojakov strážiacich východnú hranicu Poľska zvýši zo súčasných 6-tisíc na 8-tisíc. Dodatočný 9-tisícový členný tylový oddiel je schopný nastúpiť do 48 hodín, dodal.

Poľské ozbrojené sily mali na konci minulého roka spolu približne 190-tisíc príslušníkov. Krajina však plánuje do niekoľkých rokov ich počet zvýšiť na 300-tisíc, čo je takmer 58 percentný nárast.

Aj keď je v súčasnosti záujem uchádzačov o vstup do armády vysoký, tento trend sa zrejme dlhodobo neudrží. Armáda tak musí vyriešiť dilemu, či záujemcov prijať teraz aj napriek tomu, že s nimi v rozpočte a vybavení nepočítala, pripustil Kukula.

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu Varšava tento rok zvýšila výdavky na obranu na viac ako štyri percentá svojho hrubého domáceho produktu.

V máji Poľsko oznámilo podrobnosti o programe „Východný štít“ v hodnote desiatich miliárd zlotých (2,4 miliardy eur), ktorý je určený na posilnenie obrany pozdĺž hranice s Bieloruskom a Ruskom. Plán by mal byť splnený do roku 2028.

Napätie v pohraničnej oblasti medzi Poľskom a Bieloruskom trvá už dlhšie. Bielorusko od roku 2021 využívalo presuny migrantov z Blízkeho východu cez poľské hranice do Európskej únie, aby tak zvyšovalo napätie. Bielorusko tiež Rusku ako svojmu spojencovi umožnilo presuny vojenskej techniky a personálu v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

(tasr)


Ďalšie články