Premiér Robert Fico na sociálnej sieti vyhlásil, že opoziční politici Michal Šimečka, Igor Matovič a Branislav Gröhling sa spoliehali, že po atentáte sa nevráti do aktívnej politiky, čo by ústavne znamenalo pád vlády, ústavnú krízu a mimoriadne obtiažne zostavovanie novej vlády a asi aj predčasné voľby. Rovnako má premiér obavu, že opozícia svojím správaním po jeho prejave na Devíne na sviatok svätých Cyrila a Metoda nabáda k podobným činom ako bol atentát na neho v Handlovej. Predseda vlády za prejav zmierenia považuje to, že po parlamentných voľbách v roku 2023 nezačali vykopávať opozícii dvere a zatvárať ju.
Podľa premiéra opoziční politici a im podobné médiá po jeho prejave na Devíne 5. júla „vystrájajú“, nie však pre obsah jeho prejavu, ale „pre sklamanie, že atentát na predsedu vlády neviedol k pádu vlády a k predčasným voľbám“.
„Zdá sa, že ani Orbán nie je medzinárodne taký vyvrheľ, ako som ja po 5. júli vyvrheľ, odkundes doma pre opozíciu a ich médiá. Najviac sa zabávam na obvineniach, že ja som prekážkou nejakého zmierenia,“ uviedol Fico.
Premiér opozícii adresoval slová, že atentát spáchal jej aktivista. „Sú desiatky dôkazov ako aktívne vystupoval a správal sa na vašich podujatiach,“ podotkol. Zopakoval, že atentátnikovi, „úbohému človiečikovi“, odpustil a že vďaka opozícii sedí vo väzbe.
„Vy svojím správaním po 5. júli opätovne nabádate k podobným činom ďalších vašich aktivistov.“ Že k nim príde Fico nepochybuje ani sekundu.
V koalícii majú podľa Fica veľké ponaučenie. Nepovažujú za slabosť, ale za prejav zmierenia, že „sme vám po septembri 2023, nezačali vykopávať dvere a nepozatvárali sme vás, ako ste to robili vy“.
Povedal, že po atentáte sa zastavili všetky iniciatívy, ktoré viedli k otvoreným prejavom proti opozícii. „To by ste vy nikdy neurobili. Zapálili by ste centrálu Smeru, organizovali by ste násilné protestné zhromaždenia, keby bol postrelený niekto z vás a atentátnik by bol človek, ktorý by nosil transparenty Smeru,“ vyhlásil.
Podľa Fica sú v Smere poučení aj v tom, že sa skončila éra skutočných politikov na druhej strane barikády, akými boli Vladimír Mečiar alebo Mikuláš Dzurinda. Poznamenal, že s nimi Smer zvádzal tvrdé súboje, ale v ktorých sa nikdy „nešermovalo zneužívaním trestného práva“ a nezákonným zatváraním. V koalícii teda podľa Fica žijú s tým, že proti nej nestoja takíto skutoční politici.
Premiér sa zmienil tiež o samite NATO vo Washingtone, na ktorom Slovensko zastupovali prezident Peter Pellegrini a členovia vlády za Smer, minister obrany Robert Kaliňák a minister zahraničia Juraj Blanár.
„Jasne som žiadal obidvoch ministrov, aby pri vyjednávaní textu záverečnej deklarácie trvali na tom, že členstvo Ukrajiny v NATO je možné len vtedy, ak s tým budú súhlasiť všetky členské štáty NATO vo svojich parlamentoch a ak budú splnené všetky podmienky na členstvo. A verejne opakujem, neviem koľkýkrát, že Smer a jeho poslanci v národnej rade nebudú súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO,“ povedal Fico.
Doplnil, že chápe želania suverénnej Ukrajiny, ale jej členstvo je zárukou tretej svetovej vojny. „Hoci, úprimne povedané, aj bez členstva Ukrajiny v NATO nie sme od nej ďaleko, ak sa pozrieme, ako niektoré vyspelé demokracie podkurujú pod kotlom,“ dodal.
Predseda vlády sa vyjadril tiež k tomu, či sa europoslanci za Smer zaradia v Európskom parlamente k socialistom alebo zostanú radšej nezaradení. Podľa Fica sa európski socialisti evidentne domnievajú, že „predáme svoju dušu. A že za členstvo v strane Európskych socialistov v socialistickej frakcii v Európskom parlamente upustíme od suverénnych postojov na Ukrajinu, migráciu, právo veta či etické otázky.“
(red, fb)