Košice nemajú peniaze na kontajnery. Záhradkári tak riešia situáciu po svojom
KOŠICE - Hoci poplatky za odpad vyleteli do neba, služby za nimi zaostali. Len čo mesto Košice zrušilo kontajnery v záhradkárskych, rekreačných a chatových oblastiach, začali sa v posledných týždňoch v prírode množiť a rozrastať čierne skládky.
Čierna skládka. Košická Nová Ves. Foto: Lucia PočatkováČierna skládka. Košická Nová Ves. Foto: Lucia Počatková
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo úpravu systému nakladania s komunálnymi odpadmi v rekreačných, chatových oblastiach a záhradkárskych lokalitách. Zvýšené poplatky za odpad, ktoré sa na začiatku roka 2024 vyšplhali na 57 eur, však nedokázali vyrovnať ekonomickú nerovnováhu medzi príjmami a výdavkami na nakladanie s komunálnym odpadom. Mesto sa preto rozhodlo, že nechce viac poskytovať kontajnery „zadarmo“ ľuďom v záhradkárskych oblastiach.
Tento krok spôsobili rastúce náklady aj pribúdajúce povinnosti, napríklad zavedenie povinného zberu kuchynského odpadu, či inflácia, ktorá zvyšovala ceny služieb. Mesto očakáva, že úspora zrušením týchto kontajnerov spolu s ďalšími úspornými opatreniami prispeje k vyrovnaniu rozdielu medzi nákladmi na odpad a výberom poplatkov.
„Už pri schvaľovaní výšky poplatku v decembri 2023 sme poslancov upozornili, že ani obmedzenie niektorých služieb nepostačí na pokrytie nákladov na zber, nakladanie a likvidáciu komunálneho odpadu a drobných stavebných odpadov výhradne z poplatku za odpad,“ uviedol hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.
„Mesto Košice bude musieť túto službu naďalej dotovať z iných aktivít mesta, čo môže ovplyvniť oblasti ako školstvo, hromadná doprava či sociálne služby,“ doplnil hovorca mesta.
„Skládky v týchto lokalitách vznikali aj v období, keď sme pravidelne pristavovali veľkokapacitné kontajnery, čo naznačuje, že prítomnosť kontajnerov nezabránila nezodpovedným občanom vytvárať čierne skládky. Tieto skládky vznikajú preto, lebo ľudia nevyužívajú mestskú nadštandardnú sieť zberných dvorov a odpadu sa zbavujú vo svojom okolí. Je to o zodpovednosti každého z nás, každého občana tohto mesta, či je ochotný akceptovať správanie takýchto jedincov,“ opísal situáciu Tokarčík.
Poslanec mesta Košice Dominik Karaffa takisto upozornil, že produkcia odpadu v záhradkárskych lokalitách nie je novinkou. „Aj v čase, keď mesto Košice zabezpečovalo veľkokapacitné kontajnery na záhradný odpad, ho mnohí záhradkári vyhadzovali do blízkych porastov alebo k potoku. Množstvo odpadu v okolí záhradkárskych lokalít hovorí niečo aj o vyspelosti a zodpovednosti mnohých záhradkárov, ktorí často nedovidia za plot vlastnej záhrady,“ uviedol.
Kontajner nie je zberný dvor
Ďalším problémom je zneužívanie veľkokapacitných kontajnerov ľuďmi z celého mesta. Záhradkár Marek s rodinou uviedol, že kontajnery sú často plné stavebného odpadu, ktorý patrí na zberný dvor alebo za poplatok na skládku odpadu. „Záhradkári nestihnú kontajner ani využiť, pretože prídu ľudia z okolia a dediny s vozíkmi a autami a do pár hodín je kontajner úplne plný.“
V meste Košice sa nachádza až päť zberných dvorov, čo je jeden z najväčších počtov na území Slovenska. Navyše dvakrát ročne – na jar a na jeseň – sú v meste k dispozícii veľkokapacitné kontajnery na sedem dní, ktoré priebežne vyprázdňujú. Napriek tomu riešia niektorí obyvatelia problémy s odpadom po svojom.
„S manželkou spracúvame odpad v kompostéri, ale tí, ktorí boli zvyknutí vyvážať konáre a trávu do kontajnera, to riešia už inak,“ uviedol Martin z Košickej Novej Vsi a ukázal na čiernu skládku, ktorá vyrástla na mieste kontajnera.
Záhradkári sa zároveň sťažovali, že mesto kontajnery zrušiť nemalo, pretože teraz odpad končí v prírode. „Keď sa nakosilo, tak sa tráva dávala do kontajnerov. A teraz? Ak sa prejdete po ceste, nájdete veľké kopy zhnitej trávy,“ uviedol záhradkár Milan pri Račom potoku.
„Bol tu obrovský kontajner a na zemi nebol jediný konárik a teraz sa pozrite, ako to vyzerá. Ak by ste to tu poriadne prezreli, našli by ste kopu nelegálneho odpadu. Toto je celoštátny problém, nie môj. S týmto vozíkom sa do svojej záhrady nevrátim,“ povedala rozhodne záhradkárka z Kavečian, prichytená pri vynášaní bioodpadu do lesa.
Pre starších občanov je likvidácia bioodpadu bez kontajnerov ešte zložitejšia. „Auto nemám a mám 70 rokov, tak mi povedzte, kde mám ten bioodpad dať? Ak nám donesú kontajner, tak zaň ochotne zaplatíme,“ sťažovala sa dôchodkyňa pri sídlisku KVP.
Rozsiahla sieť veľkokapacitných kontajnerov spôsobila vysokú tvorbu komunálneho odpadu, kde navyše nedochádzalo k vytriedeniu jednotlivých zložiek odpadu, ktoré je možné separovať či dokonca cirkulovať. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo mesto Košice figurovalo medzi samosprávami s nízkym stupňom separovania odpadu, čo následne komplikovalo mestu prístup k „zeleným externým zdrojom“.
„Veríme, že aj týmito krokmi sa nám podarí dosiahnuť od roku 2024 vyšší stupeň ‚vytriedenosti‘ jednotlivých zložiek odpadu,“ vysvetlil hovorca mesta.
Naozaj mesto zrušením kontajnerov ušetrí?
Mesto Košice v minulom roku vyčlenilo na nakladanie s odpadom viac ako 16,1 milióna eur. Z tejto sumy bolo viac ako 400-tisíc eur určených na kontajnery pristavované v záhradkárskych oblastiach v období od 15. marca do 31. októbra.
Poslanec mesta Košice Marek Fedoročko vyjadril pochybnosti o úsporách zo zrušenia kontajnerov v záhradkárskych oblastiach. „Nemyslím si, že úplným zrušením kontajnerov v záhradkárskych oblastiach sa ušetrí taký objem financií, aký mestu chýba na vykrytie schodku medzi objednanými službami od zmluvného partnera – spoločnosti KOSIT – a schválenou sumou v rozpočte,“ uviedol Fedoročko.
Podľa jeho odhadov mesto čelí schodku približne 500-tisíc eur a zrušenie kontajnerov by viedlo k vzniku desiatok nelegálnych skládok, ktorých odstránenie by bolo oveľa nákladnejšie.
Riešenie problému
Návštevnosť zberných dvorov v Košiciach oproti minulému roku narástla, pričom objem vyzbieraného odpadu sa zvýšil približne o 1 200 ton. To naznačuje, že občania využívajú zberné dvory o niečo viac, čo bolo aj cieľom mesta. Tvorba čiernych skládok je však stále problém nezodpovedných občanov.
Aktuálne mesto Košice v spolupráci s mestskou políciou a mestskými časťami monitoruje lokality, kde predtým stáli kontajnery. V prípade náznaku tvorby čiernej skládky sa odpad snažia čo najskôr odstrániť.
Poslanci však navrhli, aby mesto Košice komunikovalo so záhradkárskymi organizáciami a našlo spoločné riešenie. Mesto by mohlo poskytovať kontajnery za dohodnutých cenových podmienok a organizácie by si ich manažovali tak, aby nedochádzalo k zneužívaniu. „Nič nemôže byť zadarmo a aj odpadová politika v záhradkárskych oblastiach musí mať svojho správcu a jasnú zodpovednosť,“ zdôraznil Fedoročko.
Slovenský zväz záhradkárov Košice sa so zrušením veľkokapacitných kontajnerov pre záhradkárov nestotožňuje a od členov niektorých základných organizácií registruje nespokojnosť.
„Dňa 20. 6. 2024 sme zaslali primátorovi list, kde sme požiadali o prehodnotenie rozhodnutia a opätovné zabezpečovanie odpadu v zmysle platného Všeobecne záväzného nariadenia č. 238/2022. Poukázali sme na to, že nepristavovanie veľkokapacitných kontajnerov prispeje k tomu, že okolie Košíc sa stane jedným veľkým nelegálnym smetiskom, ktoré sa stane zdrojom pre hlodavce a diviakov,“ uviedol zväz a podotkol, že zatiaľ žiadnu reakciu či odpoveď zo strany mesta nedostali.
V Košiciach je k dispozícii päť zberných dvorov
V Košiciach môžete odpad odviezť na päť zberných dvorov. Tieto dvory sa nachádzajú na adresách Pri bitúnku 11, Popradská, Magnezitárska 11/A, Železiarenská 49 a Napájadlá (Košice-Nad Jazerom). Aktuálny cenník nájdete na stránke spoločnosti KOSIT.
Každý občan, ktorý prinesie odpad na zberný dvor, sa musí preukázať občianskym preukazom alebo rozhodnutím o miestnom poplatku za komunálny odpad, ak vlastní byt, v ktorom nemá trvalý pobyt. Pri vykladaní a uložení odpadov do kontajnerov alebo nádob je potrebné riadiť sa pokynmi obsluhy zberného dvora, ktorá je pri tejto činnosti prítomná.
V zimnom režime, ktorý platí od 1. októbra do 31. marca, sú zberné dvory otvorené od pondelka do piatka v čase od 9.00 do 17.00 h a v sobotu od 8.00 do 15.00 h s obedňajšou prestávkou od 12.30 do 13.00 h. V letnom režime, ktorý trvá od 1. apríla do 30. septembra, sú zberné dvory otvorené od pondelka do soboty od 7.00 do 18.00 h s rovnakou obedňajšou prestávkou.
Čo na zberný dvor môžete doniesť?
Na zberné dvory môžete priniesť rôzne druhy odpadov, ako sú papier a lepenka, sklo, plasty, kovy, objemný odpad, odpad zo zelene, textil, elektronický šrot, pneumatiky, drobný stavebný odpad do jedného kubického metra, batérie, akumulátory, monočlánky, odpadové oleje, farby a riedidlá.
Všetky zberné miesta slúžia na odborné a ekologické nakladanie s rôznymi druhmi odpadu. Môžete sem priniesť obyčajný aj špeciálny (nebezpečný, toxický) odpad, ktorý nie je možné vyhodiť do bežných kontajnerov na odvoz komunálneho odpadu z dôvodu jeho množstva, objemu alebo charakteru.
Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.
Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.
Cookies na našej webovej stránke používame len v dvoch prípadoch.
V jednom prípade pre meranie návštevnosti v Google analytics a v druhom prípade pre prihlásenie užívateľa.
Nakoľko sme zrušili inzercie, reklamy a merania tretích strán, nezbierame žiadne citlivé dáta o užívateľoch.
Preto potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.