PREŠOV – Zoznam omamných a psychotropných látok by sa mal rozšíriť o ďalšie. Medzi navrhované novinky na tomto zozname patria aj substancie, ktoré sú momentálne voľne dostupné v predajných automatoch po celom Slovensku.
Zmena legislatívy má zamedziť voľnému prístupu k týmto nebezpečným látkam, ktoré môžu mať vážne následky na zdravie mladistvých.
Návrh novely zákona o omamných a psychotropných látkach a prípravkoch predložilo ministerstvo zdravotníctva (MZ SR). Vláda schválila zaradenie psychoaktívnych látok HHC, HHC-P a HHC-O medzi zakázané látky 22. mája, novelu ešte musí odobriť parlament. Vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu by mohla začať platiť v októbri 2024.
Ministerstvo zdravotníctva informuje, že psychoaktívne látky HHC, HHC-P a HHC-O, ktoré sú voľne dostupné v automatoch v podobe sušiny, náplní do e-cigariet, cukríkov a iných sladkostí, už nebudú môcť byť vydávané za legálne náhrady výrobkov z konope.
„Informácie z prebiehajúcich výskumov, ktoré sa týkajú účinkov HHC a príbuzných látok naznačujú potenciál vytvárania návyku ako aj psychickú a fyzickú závislosť charakterizovanú zmenami správania a závažnými zdravotnými a psychosociálnymi dôsledkami,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
V decembri 2022 zorganizovalo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) odborné stretnutie zamerané na problematiku HHC. Viac než 140 expertov diskutovalo o potenciálnych rizikách spojených s voľným predajom psychoaktívnych látok.
Správa uvádza, že Hexahydrokanabinol (HHC) má vo všeobecnosti podobné účinky ako Tetrahydrocannabinol (THC), hlavná psychoaktívna látka v kanabise (marihuana). HHC sa otvorene predáva ako „legálna“ náhrada THC a kanabisu v rade vysoko atraktívnych značkových a neznačkových produktov – niektoré z nich sa predávajú ako „legálne opojné látky“.
Patria sem konope nastriekané alebo zmiešané s HHC – ktoré vyzerajú a voňajú ako „pravé“ konope – ako aj výpary a požívatiny. Marketing a reklama často priamo porovnávajú účinky THC a kanabisu.
Na možné riziká súvisiace s dostupnosťou HHC upozornili aj lekári, ktorí majú skúsenosti s tým, aké následky môže mať ich používanie mladistvými. V poslednej dobe museli v detských nemocniciach a na pediatrických oddeleniach ošetriť niekoľko detí, ktoré sa otrávili látkami HHC alebo HHC-P. Deti tieto látky požili buď samostatne, alebo v kombinácii s inými látkami. Následkom bolo bezvedomie, poruchy srdcového rytmu či výrazný nepokoj.
Na oddelení detskej psychiatrie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov (FNsP) v poslednom roku zaznamenali opakované prípady detí, u ktorých sa vyvinuli závažnejšie psychické prejavy s potrebou hospitalizácie. Hospitalizované deti priznali požitie HHC z voľne dostupných automatov v obchodných centrách.
„V dvoch prípadoch išlo o psychotickú poruchu – ako následok užívania HHC –, keď bolo nutné nasadenie psychofarmák. V klinickom pozorovaní a v anamnéze boli prítomné u pacientov úzkostné stavy, halucinácie, podozrievavosť, telesná slabosť s telesnými príznakmi ako búšenie srdca, zrýchlené dýchanie,“ povedala pre Štandard primárka oddelenia detskej psychiatrie FNsP Prešov Martina Patúšová.
„V oboch prípadoch došlo k ústupu uvedených prejavov. Niektorí naši detskí pacienti, ktorí sú hospitalizovaní pre iné diagnózy ako je užívanie drog priznali experimentovanie s HHC, resp. syntetickými kanabinoidmi,“ dodala.
Automaty v Prešovskom kraji preveroval inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie (I SOI) Prešov. Posudzovanie látky HHC nepatrí do jeho kompetencie, zameral sa len na všeobecný predaj výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie.
Ako z predloženého rozhodnutia I SOI Prešov vyplýva, SOI vykonala niekoľko opakovaných kontrol na dotknutých predajných automatoch spoločnosti CNA Trade s. r. o. so sídlom v Ostrave. Automaty Green Point sú v OC Novum v Prešove, OC Eperia Shopping Mall v Prešove, Biznis Centre v Bardejove, OC Avenue v Humennom a OC Forum v Poprade. Spoločnosť s rovnomenným názvom založili 10. júla 2004 aj na Slovensku, so sídlom v Bratislave.
„Vykonanými kontrolami boli zistené porušenia právnych predpisov. Súčasne bolo kontrolovanej osobe CNA Trade s. r. o. uložené povinné opatrenie v zmysle § 6 ods. 1 písm. a) zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým bol nariadený zákaz predaja týchto výrobkov,“ uviedol Ľubomír Švigár, vedúci právneho odboru I SOI Prešov.
Ako ďalej doplnil, „SOI ako orgán dohľadu v predmetnej oblasti učinila a vyčerpala všetky legislatívne kroky a možnosti, aby zabezpečila náležitý dohľad vnútorného trhu. Kontrolovaná osoba bola opakovane v predmetnej veci postihovaná.“
Pre porušenie zákona o ochrane nefajčiarov, v zmysle ktorého sa zakazuje predaj tabakových výrobkov, výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, bezdymových tabakových výrobkov, elektronických cigariet a nikotínových vrecúšok bez obsahu tabaku z automatov bola účastníkovi konania uložená pokuta vo výške 9 900 eur.
„SOI reflektuje predložený návrh MZ SR na zaradenie predmetnej látky a jej substancií pod omamné a psychotropné látky, ktorých užívanie a predaj by následne spadal už pod režim Trestného zákona. SOI verí, že zaradenie HHC + a jeho substancií do kategórie omamných a psychotropných látok bude v dohľadnej dobe zrealizované a následne by malo dôjsť k stiahnutiu týchto výrobkov z obehu, nakoľko uvedené už bude ako ultima racio (posledné rozhodnutie) spadať pod režim Trestného práva,“ dodal Švigár.
O stanovisko sme požiadali aj samotnú spoločnosť CNA Trade, ktorá sa však nevyjadrila. Štandard zisťoval, či pokutu uhradili. Podľa finančného registra subjekt nebol nájdený v zozname neuhradených pohľadávok štátu.
„Pokutu vo výške 9 900 eur, ktorú uložil I SOI pre Prešovský kraj, spoločnosť uhradila 11. 6. 2024, sumu 6 000 eur udelenú I SOI pre Košický kraj zaplatila 7. 3. 2024. Ďalšie pokuty, ktoré stanovili I SOI pre Žilinský kraj vo výške 10 000 eur a opakovane I SOI pre Prešovský kraj v sume 3 000 eur, spoločnosť neuhradila,“ informoval vedúci OVP ÚI SOI Vladimír Kuruc.
Spoločnosť CNA Trade neodradila ani „mastná“ pokuta, automaty s dotknutými produktmi zásobuje aj naďalej. Dokumentujú to fotografie, na ktorých je viditeľné, že tovar po mesiaci znova doplnili.
Rovnako SOI naposledy vykonala kontrolu v automatoch kontrolovanej osoby dňa 16. 2. 2024 na Námestí sv. Egídia v Poprade, kde bol taktiež zistený protiprávny stav, týkajúci sa porušenia zákona o ochrane nefajčiarov.
Zostáva otázne, či po prijatí novely budú predajcovia rešpektovať zákon. Ak bude tovar aj naďalej dostupný v e-shopoch, kde sa nekontroluje vek zákazníka, pokušenie predajcov aj zákazníkov zrejme potrvá.