Politico: Vojaci z KĽDR oživili debaty o vyslaní západných vojakov na Ukrajinu

Vojna na Ukrajine sa čoraz viac internacionalizuje a v obmedzenej miere v nej môžu onedlho súperiť aj oba štáty Kórejského polostrova.

25th Anniversary of Poland’s accession to NATO Ilustračný obrázok. Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Správy o tisíckach severokórejských vojakov zapojených do služieb Ruska opätovne oživili debaty o vyslaní západných vojakov NATO na Ukrajinu. V pondelok to napísal bruselský denník Politico.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis v nedeľu pre Politico povedal, že je čas, aby európske krajiny prehodnotili staršiu myšlienku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

„Ak sa potvrdia informácie o tom, že ruské vražedné oddiely sú vybavené severokórejskou muníciou a vojenským personálom, musíme sa vrátiť k ‚topánkam na zemi‘ a ďalším nápadom, ktoré navrhol Macron,“ povedal.

Už v minulosti sa okrem Landsbergisa na stranu Macrona viac či menej otvorene postavili vtedajšia estónska premiérka Kaja Kallasová, vtedajší minister zahraničných vecí Lotyšska Krišjánis Kariňš alebo šéf poľskej diplomacie Radosław Sikorski.

Vraj sa to nazýva svetová vojna

Tejto myšlienky sa nevzdávajú ani na Ukrajine. Prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval spojenecké krajiny, aby pripravili svoje brigády a vyslali ich na pomoc ako záložníkov. Uviedol to na záver svojho tlačového brífingu s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem.

Ukrajinský prezident tiež apeloval na svojich spojencov, aby sa neschovávali a reagovali na dôkazy o zapojení severokórejských vojakov do vojny na Ukrajine, informuje agentúra Reuters.

Kyjev má informácie o príprave dvoch jednotiek pozostávajúcich možno až z 12-tisíc severokórejských vojakov, ktoré majú bojovať po boku ruských síl, povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom videoodkaze.

„Vo všeobecnosti si myslím, že nastal čas otvoriť otázku zapojenia armád štátov NATO na ochranu našej krajiny. Ak sa Severná Kórea zúčastňuje vojny nie ako dobrovoľníci, inštruktori, lektori, ale ako bežné jednotky, zákonite sa to nazýva svetová vojna,“ povedal zas ukrajinský major v zálohe a vojenský analytik Olexij Hetman.

Zapojiť by sa mohol aj Soul

Juhokórejské médiá s odvolaním sa na predstaviteľa spravodajskej služby v uplynulých hodinách informovali, že tamojšia vláda a armáda „prehodnocujú plán vyslania primeraného počtu personálu vrátane spravodajských dôstojníkov – špecializovaných na Severnú Kóreu, a expertov na nepriateľské taktiky“ na Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin v máji vyhlásil, že na Ukrajine sa už nachádzajú západní vojenskí inštruktori. Putin uviedol, že západní špecialisti obsluhujú na Ukrajine Západom poskytnuté vysoko presné zbraňové systémy s dlhým doletom. Argumentoval, že pri odpočúvaní komunikácie na ukrajinskej strane „počujeme angličtinu, francúzštinu a poľštinu“.

Hoci americký minister zahraničných vecí Lloyd Austin a ani Rutte správy o zapojení KĽDR do vojny nepotvrdili, v kontexte niektorých videí, fotografií či vyjadrení aj ruských predstaviteľov mnohí personálnu pomoc Moskve zo strany Pchjongjangu chápu ako hotovú vec.


Šľachtické sídlo Andrássyovcov má novú riaditeľku – Andreu Predajňovú. Tú verejnosť pozná skôr ako novinárku a hovorkyňu Generálnej prokuratúry, než z múzejníckeho prostredia. Zmenu ostro okomentoval renomovaný historik Július Barczi.
Prejsť na článok
Už túto sobotu začne v centre Nitry hotové dopravné peklo. Cestári už začali pripravovať jednu z dvoch hlavných križovatiek na rozkopávku pre opravu kanalizačného potrubia, ktorá by podľa vodárov mala trvať sedem týždňov. Predvianočný zhon…
Prejsť na článok
Zelená transformácia aj na Slovensku spôsobuje, že sa u nás plánuje vybudovať niekoľko veterných parkov. Tie by mali zatiaľ pomáhať s dodávkou elektrickej energie najmä priemyselným parkom, ale profitovať z nich by mali aj obce,…
Prejsť na článok