Katolícki biskupi odmietajú dodatočné zmeny pohlavia vo vysvedčeniach, náboženskú neutralitu na cirkevných školách a žiadajú informovaný súhlas rodiča minimálne v prípade výchovy v oblasti sexuálneho správania a intimity.
Aj katolícki biskupi sa pridávajú ku kritikom novely školského zákona, ktorú pripravil minister školstva Tomáš Drucker. Biskupi odmietajú zmeny pohlavia vo vysvedčeniach, náboženskú neutralitu na cirkevných školách a žiadajú informovaný súhlas rodiča minimálne v prípade výchovy v oblasti sexuálneho správania.
Vyplýva to z odpovedí Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na otázky Štandardu k pripravovanej novele.
Biskupov sme sa pýtali, ako vnímajú fakt, že ministerstvo školstva neakceptovalo ich pripomienky k novele vznesené v pripomienkovom konaní týkajúce sa spätného vydávania vysvedčení po zmene pohlavia. Taktiež sme sa ich pýtali na stanovisko k snahám zaviesť do škôl náboženskú neutralitu, ktorá by sa mala týkať aj cirkevných škôl, a na možnosť obísť rodičovský súhlas aj pri témach sexuality a hodnôt.
V stanovisku biskupov sa uvádza, že KBS „v rámci medzirezortného pripomienkového konania uplatnila viaceré pripomienky, o ktorých sa v júli 2024 uskutočnilo rozporové konanie“. KBS v nich mimo iného žiadala vypustiť ustanovenia týkajúce sa možnosti spätne meniť doklady o získanom vzdelaní a žiadala to zmeniť aj v zákone o vysokých školách, avšak ich pripomienka nebola akceptovaná.
Biskupi pritom vo svojej pripomienke uviedli, že takáto úprava neberie dostatočne „ohľad na princípy právnej istoty a konzistenciu právneho systému“, navyše „nijako nerieši dopady na práva a povinnosti tretích strán v dotknutých oblastiach“.
Ako príklady KBS uviedla poskytovania zdravotnej starostlivosti, preplácanie výkonov zo zdravotného poistenia špecificky pre mužov alebo ženy, zaradenie do výkonu väzby a výkonu trestu pre mužov a ženy. Biskupi taktiež pripomenuli, že je potrebné poznať skutočné pohlavie osoby na účely uplatňovania inštitútu materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky.
A tiež to, že manželstvo je u nás podľa ústavy možné len medzi biologickým mužom a biologickou ženou, čo by prijatá zmena mohla ohroziť. Napokon uviedli, že cirkvi pri prijímaní uchádzača do seminára „majú právo vyžadovať a poznať jeho skutočné biologické pohlavie“.
„KBS naďalej trvá na tom, aby bol tento bod z novely školského zákona vypustený,“ uvádza sa v stanovisku biskupov. „Každá zmena právnej úpravy musí brať do úvahy dopady na právny systém ako celok, princípy právnej istoty, ako aj na zásahy do práv a oprávnených záujmov iných osôb, ktoré môžu byť v dôsledku zmeneného zápisu deklarovaného pohlavia dotknuté,“ píše sa v stanovisku KBS.
Pri otázke na náboženskú neutralitu, ktorá by mohla byť v rozpore s poslaním cirkevných škôl, sa v stanovisku uvádza, že „v cirkevných školách sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie podľa výchovno-vzdelávacích programov v súlade so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní a Dohodou medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami o náboženskej výchove a vzdelávaní“.
Biskupi pritom dodávajú, že „navrhovaný princíp náboženskej neutrality ako princíp výchovy a vzdelávania je právne neurčitý“.
„Tento princíp zároveň nemôže platiť pre cirkevné školy a nemôže sa vzťahovať na vyučovanie náboženstva. Bolo by to v rozpore s medzinárodnou zmluvou o katolíckej výchove a vzdelávaní a obdobnou dohodou s registrovanými cirkvami,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
V otázke informovaného súhlasu rodičov zas KBS navrhuje, že možným riešením by mohla byť „právna úprava, ktorá by vyžadovala informovaný súhlas rodičov ako podmienku výchovy detí v oblasti sexuálneho správania, prípadne aj v iných oblastiach“.
„Pri témach, ktoré sa dotýkajú intimity a sexuality detí, je žiaduce posilňovať dôveru a spoluprácu medzi rodinou a školou, pričom kompetencie oboch strán majú byť jasne rozdelené,“ uvádza sa v stanovisku biskupov.
Pripomeňme, že novela školského zákona už bola tento týždeň prerokovaná v parlamente v druhom čítaní, pričom k nej bolo podaných viacero pozmeňujúcich návrhov tak zo strany opozície, ako aj koalície. Viaceré z nich sa týkali práve informovaného súhlasu rodičov, neutrality a spätného vydávania vysvedčení po zmene pohlavia.
Ministerstvo za spomínané návrhy kritizoval aj predseda Aliancie za rodinu Anton Chormík, ktorý ministra Druckera vyzval, aby „školy nenútil klamať o pohlaví“.
Nápad spätne meniť pohlavie na vysvedčeniach kritizoval aj minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý k tomu na sociálnej sieti napísal, že to je „absolútne neprijateľné“.
Minister školstva Tomáš Drucker všetky zmeny obhajuje. Pri zmene pohlavia vo vysvedčení uviedol, že „absolútne odmieta, že by išlo o akékoľvek falšovanie údajov“. Minister sa odvoláva aj na dva listy od verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského. Ten v nich tvrdí, že vydávanie dokladov o vzdelaní so zmeneným menom a údajom o pohlaví je v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi štandardmi.
Zmenu pohlavia v dokladoch o vzdelaní sa v predchádzajúcom volebnom období snažil pretlačiť aj vtedajší minister Branislav Gröhling.
Očakáva sa, že o návrhu by sa malo hlasovať v priebehu budúceho týždňa.