Najväčšie mestá Trenčianskeho kraja bojujú s rozpočtami. Na stole je aj zvýšenie poplatkov 

Vyššie výdavky sú ovplyvnené nielen infláciou, ale aj zvýšením DPH, nárastom minimálnej mzdy, vyplatením mimoriadnej odmeny každému zamestnancovi v štátnej a verejnej službe vo výške 800 eur, pričom opätovne začali rásť ceny energií.

Mestá a obce pri tvorbe rozpočtu musia zohľadniť aj to, že NR SR schválila 6. novembra 2024 novelu Zákonníka práce, ktorá ukladá zamestnávateľom novú povinnosť – hradiť zamestnancom príspevok na športovú činnosť detí zamestnanca vo výške maximálne 275 eur.

Vyšší poplatok aj úspora energií

„Konsolidačný balíček bude mať veľký vplyv na budúcoročný rozpočet napriek tomu, že samosprávy podľa nášho názoru nie sú zodpovedné za vysoký verejný dlh a deficit verejných financií. Budeme sa však musieť s tým vysporiadať. Veríme, že na mimoriadne odmeny zamestnancom nám štát pošle v roku 2025 finančné prostriedky, inak ich nemáme z čoho vyplatiť,“ informovala Štandard hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová.

Trenčianska radnica dokončuje návrh rozpočtu na budúci rok a zvažuje, aké opatrenia prijme. „Ešte to nie je uzavreté, ale je jasné, že musíme navrhnúť zvýšenie poplatku za odpad, aby sme pokryli väčšie náklady súvisiace s úpravou odpadu pred skládkovaním a zvýšenou daňou z pridanej hodnoty. Príjmy z poplatku musia byť podľa zákona v takej výške, aby pokryli výdavky na odpad,“ pokračovala hovorkyňa.

Na strane výdavkov sa mesto bude snažiť o zníženie svojich prevádzkových nákladov. Najväčšou investičnou akciou v tomto smere, ktorá sa práve začína, je prvá etapa rekonštrukcie verejného osvetlenia s úsporou elektrickej energie až 60 percent.

Mohlo by Vás zaujímaťV Trenčíne vymenia staré nebezpečné stĺpy. Obyvatelia si však musia pár rokov počkať

Samospráva pristupuje k príprave budúcoročného rozpočtu citlivo aj preto, že v roku 2026 bude Trenčín Európskym hlavným mestom kultúry. „Na EHMK 2026 sa zodpovedne pripravujeme. Je s tým spojených veľa investičných projektov, ktoré sa už realizujú alebo budú v krátkom čase realizovať,“ dodala Ságová.

Ako byť efektívnejší

Predseda Finančnej a majetkovej komisie MsZ Trenčín Peter Hošták považuje pri tvorbe rozpočtu za najväčšie riziko neistotu, pretože mestá a obce sa v dostatočnom predstihu nemohli pripraviť na to, čo ich čaká. Ako upozornil, konsolidácia môže mať negatívny dopad na celkové ekonomické prostredie v štáte.

„Ak začnú klesať reálne príjmy obyvateľov, potom sa to prejaví aj na príjmoch samospráv. No a veľkým rizikom je tiež to, že ešte nemáme vyčíslené, ako budú naši dodávatelia prenášať svoje zvýšené náklady do cien,“ poznamenal pre redakciu Hošták.

Podľa neho by dobrý hospodár mal zvýšiť dane a poplatky automaticky o infláciu, ale či bude radnica prinútená pristúpiť k zvýšeniu aj nad jej rámec, to bude predmetom rokovaní.

„Verím, že naši občania pochopia, že budeme prinútení zvýšiť poplatky. No je potrebné to urobiť tak, aby to neviedlo k zvýšenému tlaku v spoločnosti, lebo niektorí z nich budú neúmerne zaťažení konsolidáciou,“ vyjadril sa šéf finančnej a majetkovej komisie.

Mohlo by Vás zaujímaťZastavovanie len na znamenie či viac prestupov. Zmeny v trenčianskej MHD čelia kritike

Hošták si nemyslí, že by bolo dobré obmedzovať služby, lebo Trenčania si na určitý štandard už zvykli a radi by naďalej mali čisté, bezpečné, upravené a udržiavané mesto, zrekonštruované chodníky, pokosené trávniky a podobne.

O to viac je potrebné zamyslieť sa pri príprave rozpočtu nad aktivitami, ktoré nie sú základnou kompetenciou mesta. „Predpokladám, že dotácie do športu a kultúry nebudú v takej výške ako predtým. Určite však chceme hľadať spôsob, ako byť čo najefektívnejší. Napríklad, Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda, ktoré mesto po obnove a modernizácii spustilo do prevádzky, nedokáže fungovať s vyrovnaným rozpočtom,“ uzavrel Hošták.

Zodpovedné hospodárenie

S rozpočtom na rok 2025 to nemá ľahké ani druhé najväčšie mesto v kraji. Vedúci ekonomického odboru MsÚ Prievidza Peter Mendel pripomenul, že k zásadnému dopadu na rozpočet samosprávy v príjmovej časti má prechod financovania originálnych kompetencii mesta v oblasti financovania materských škôl pod štát na normatívne financovanie cez prenesený výkon štátnej správy.

„Tento proces vyvoláva značnú mieru neistoty, ako nastaviť príjem dane z príjmu fyzických osôb (takzvanej podielovej dane) zo štátneho rozpočtu, keďže v skutočnom plnení môže byť tento príjem rádovo nižší pre mesto o 200- až 700-tisíc eur,“ skonštatoval pre náš denník Mendel.

Druhý problém súvisí s vyplatením mimoriadnej odmeny každému zamestnancovi v štátnej a verejnej službe vo výške 800 eur. Samosprávy zatiaľ nevedia, či na to získajú finančné prostriedky od štátu. Hoci prísľub po kolektívnom vyjednávaní k vyššej kolektívnej zmluve na to bol, ešte nie je nič zmluvne podpísané.

Mohlo by Vás zaujímaťVandalizmus aj podnet na prokuratúre. Platené parkovanie prinieslo do Dubnice problémy

„Ďalšou otázkou je to, či dostaneme finančné prostriedky na odmeny pre zamestnancov, ktorí vykonávajú prenesený výkon štátnej správy v oblasti matriky, stavebného poriadku a komunikácii. Za oblasť školstva máme už avizované, že tieto odmeny sú alokované v navrhovanom štátnom rozpočte,“ doplnil vedúci ekonomického odboru.

Skritizoval fakt, že legislatívne zmeny sa dejú v záverečných dvoch mesiacoch roka. Pripraviť rozpočet pred finančnými dopadmi novoprijatých legislatívnych opatrení parlamentom je preto ťažšie. Isté je, že sa musí pristúpiť aj k úsporným riešeniam.

„Šetriť sa dá napríklad na dotáciách pre občianske združenia, neziskové organizácie, športové kluby, charitu a podobne. Môžeme znížiť výdavky na kultúru a šetriť výdavky na verejné osvetlenie jeho odstavením z prevádzky. No nie je možné šetriť na zbere a odvoze komunálneho odpadu, jeho uskladnení a poskytovaní sociálnych služieb,“ dodal Mendel.

Veľmi dobrou správou pre Prievidžanov je to, že radnica v budúcom roku nemieni zvyšovať poplatok za komunálny odpad, ale, naopak, chce ho znížiť o 4,38 eura. Okrem toho samospráva chce znížiť poplatok o 60 percent pre poplatníkov, ktorí majú na území mesta chatu alebo garáž, pričom tu nemajú trvalý ani prechodný pobyt.

„Teší nás, že vďaka zodpovednému hospodáreniu s financiami a efektívnemu nakladaniu s odpadmi môžeme našim občanom priniesť nižšie poplatky,“ objasnila primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Treba však dodať, že prievidzská samospráva si zníženie poplatku o 4,38 eura môže dovoliť, keďže momentálne v meste platia 73 eur za osobu. Napríklad v Trenčíne, kde žije viac obyvateľov, je aktuálne paušálny poplatok vo výške 39,89 eura za osobu a aj po plánovanom navýšení to bude menej ako v Prievidzi.

Mohlo by Vás zaujímaťTrenčín zažíva realitný boom. V meste chcú postaviť tisíce bytov

Sociálne benefity zostanú

Primátor mesta Považská Bystrica a poslanec NR SR Karol Janas pre Štandard podotkol, že konsolidačné opatrenia sú nevyhnutné a označil ich ako nepríjemný účet za nezodpovedné vládnutie v minulom volebnom období. „Aké budú konkrétne dopady na samosprávy, je ešte predčasné vyčísľovať, keďže sa veľmi intenzívne rokuje medzi vládou a Združením miest a obcí Slovenska a Úniou miest Slovenska o kompenzáciách negatívnych dopadov, ako aj o dofinancovaní samospráv,“ povedal Janas.

Ako poznamenal, rokujú tiež o vyňatí niektorých opatrení z konsolidačného balíka tak, aby negatívne nezasiahli aj mestá a obce. Rozhodujúce pre budúci rok bude rozhodnutie o dani z príjmov právnických osôb, ktorú posledné roky ako kompenzáciu výpadkov príjmov dostávali samosprávy, ako aj definitívny prepočet financovania materských škôl, kde platy učiteliek prechádzajú na štát, ale o to by sa mali znížiť aj príjmy samospráv.

„Keď budú definitívne známe tieto východiská, určite na ne budeme reagovať. No pozitívnou správou pre obyvateľov mesta je už teraz to, že neplánujeme zvyšovať dane ani poplatky. Taktiež nemienime obmedziť sociálne benefity ako cestovanie zdarma v MHD pre seniorov, ZŤP spoluobčanov, študentov či matky s deťmi,“ odpovedal na našu otázku primátor.

Okrem toho považskobystrická samospráva bude pokračovať v podpore kultúry aj športu v meste a zachované budú aj športové poukazy pre deti.