NYT: Biden povolil Ukrajine zaútočiť na Rusko americkými raketami dlhého doletu

Šéf Kremľa Vladimir Putin už v septembri varoval, že povolenie používať takéto zbrane by znamenalo, že členské štáty NATO sú vo vojne s Ruskom. 

profimedia-0694333097 Fotografia z 25. mája 2022, ktorú poskytlo juhokórejské ministerstvo obrany v Soule, zobrazuje ATACMS, ktorý odpaľuje raketu z neznámeho miesta na východnom pobreží Južnej Kórey. Foto: Profimedia.sk

Americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine zasiahnuť územie Ruska americkými raketami dlhého doletu. V nedeľu večer nášho času o tom s odvolaním sa na tamojších predstaviteľov informoval denník New York Times (NYT).

Správu s obdobným znením zverejnila v nedeľu večer aj tlačová agentúra AP a Reuters, podľa ktorej Biely dom tieto správy odmietol komentovať.

Zbrane budú pravdepodobne použité proti ruským a severokórejským jednotkám v ruskej Kurskej oblasti, na ktorú ešte v lete zaútočili ukrajinské jednotky a časť z nej majú stále vo svojej moci.

„Rozhodnutie Bidena je veľkou zmenou v politike USA. Voľba rozdelila jeho poradcov a jeho obrat prichádza dva mesiace pred nástupom do úradu novozvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa, ktorý sľúbil, že obmedzí ďalšiu podporu Ukrajine,“ rekapituloval NYT.

Ukrajinci teraz majú podľa svetoznámych novín zelenú konkrétne na použitie systémov ATACMS, ktoré majú dosah približne 300 kilometrov.

Niektorí americkí predstavitelia podľa NYT uviedli, že sa obávajú, že použitie rakiet zo strany Ukrajiny cez hranicu by mohlo podnietiť ruského prezidenta Vladimira Putina k násilnej odvete proti USA a ich partnerom. Iní však uviedli, že si myslia, že tieto obavy sú prehnané.

Ukrajinci by mohli raketami ATACMS zasiahnuť zhromaždiská ruských a severokórejských jednotiek, kľúčové časti vojenského vybavenia, logistické uzly, muničné sklady a zásobovacie trasy hlboko v Rusku.

Ukrajinský analytik a niekdajší pracovník tamojšej tajnej služby SBU Ivan Stupak v Rádiu NV v októbri povedal, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že Ukrajinci sa stiahnu zo spomenutej ruskej Kurskej oblasti už do konca tohto roka.

Priebeh vojny to vraj nezmení

Predstavitelia, na ktorých sa v nedeľu odvolali americkí novinári, tvrdia, že priebeh vojny tento verdikt pravdepodobne nezmení. Rovnakú skepsu predtým vyjadrili mnohí politici a experti na Západe, v Rusku, ale aj na Ukrajine.

Pripomeňme, že Rusi už pred časom v reakcii na tieto úvahy začali sťahovať bojové lietadlá hlbšie do svojho územia. Zrejme nacvičovali aj rýchly presun Čiernomorskej flotily a disponujú sofistikovanými systémami protivzdušnej obrany, ktoré sú schopné zostreliť aj rakety tohto charakteru.

Pridajú sa Francúzi a Briti?

Je pravdepodobné, že na aktuálne rozhodnutie Bidena bude nadväzovať aj americké povolenie pre britské strely dlhého doletu Storm Shadow a ich francúzsku obdobu SCALP-EG. Aby totiž boli tieto rakety plne účinné, vyžadujú si americkú technológiu.

Britský denník Telegraph pred nedávnym stretnutím Bidena s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom, ktoré sa uskutočnilo 11. novembra, napísal, že Starmer a Macron sa budú snažiť presvedčiť Bidena, aby pravidlá uvoľnil.

Rusko hovorilo o vojne s NATO

Rakety budú hovoriť samy za seba, povedal v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii na medializované informácie. „Mnohé média dnes uviedli, že sme dostali povolenie prijať príslušné opatrenia. Údery sa však nevykonávajú slovami. Takéto veci sa neoznamujú. Rakety budú hovoriť samy za seba,“ povedal večer Zelenskyj vo svojom príhovore.

Vladimir Džabarov, podpredseda zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, reagoval na krok Washingtonu slovami, že by to mohlo viesť k tretej svetovej vojne, píše TASS. Zároveň zdôraznil, že na toto rozhodnutie bude Rusko okamžite reagovať.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová, ktorú v nedeľu citovala tlačová agentúra TASS, povedala, že ruský prezident sa už k tejto téme vyjadril.

Putin už v septembri varoval, že povolenie používať takéto zbrane by znamenalo, že členské štáty NATO sú vo vojne s Ruskom. Podľa septembrových slov jeho hovorcu Dmitrija Peskova, Moskva primerane odpovie.

Z hodnotenia amerických tajných služieb, na ktoré sa ešte koncom septembra odvolal NYT, konkrétne vyplynulo, že ruská odveta by mohla spočívať aj v útokoch na západné objekty. V hodnotení sa opisuje celý rad možných ruských reakcií – od zintenzívnenia sabotážnych akcií zameraných na zariadenia v Európe až po potenciálne smrtiace útoky na americké a európske vojenské základne.

„Faktom je – už som to spomínal a potvrdí to každý odborník u nás, ako aj na Západe –, že ukrajinská armáda nie je schopná používať najmodernejšie vysoko presné systémy dlhého dosahu, ktoré dodáva Západ. To nedokážu. Tieto zbrane nie je možné použiť bez spravodajských údajov zo satelitov, ktoré Ukrajina nemá. To sa dá urobiť len pomocou satelitov Európskej únie alebo amerických satelitov – vo všeobecnosti satelitov NATO. To je prvý bod,“ vysvetlil Putin.

„Druhým bodom – možno najdôležitejším, dokonca kľúčovým – je, že letové úlohy týmto raketovým systémom môže prideľovať len vojenský personál NATO. Ukrajinskí vojaci to robiť nemôžu,“ dodal šéf Kremľa.


Slovenské zdravotníctvo je v problémoch a výpovede lekárov naprieč Slovenskom ich ešte umocňujú. Memorandum o vzájomnej spolupráci, ktoré podpísali riaditelia dvoch najväčších fakultných nemocníc v Nitrianskom kraji, je akýmsi svetielkom nádeje pre pacientov, že o…
Prejsť na článok
Nadchádzajúca jar má priniesť novinku v podobe štátnych dlhopisov pre občanov. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity uzavrela dohodu s piatimi bankami pôsobiacimi na Slovensku, ktoré ich budú predávať.
Prejsť na článok
BIVIO poskytuje pracovné príležitosti pre ľudí so zdravotným postihnutím a ponúka im priestor na získavanie pracovných skúseností priamo v hotelovom prostredí. Sociálny podnik prevádzkuje tri rôzne prevádzky: hotel, reštauráciu a práčovňu. V súčasnosti zamestnávajú viac…
Prejsť na článok