Stephen Lynch, americký investor so skúsenosťami z podnikania v Rusku, chce kúpu zrealizovať, ak sa plynovod dostane do aukcie v rámci švajčiarskeho konkurzného konania.
Lynch tvrdí, že americké vlastníctvo plynovodu by mohlo poskytnúť strategickú výhodu pri budúcich mierových rokovaniach s Ruskom a slúžiť dlhodobým záujmom USA.
„Je to jedinečná príležitosť pre americkú a európsku kontrolu nad dodávkami energie počas zvyšku éry fosílnych palív,“ uviedol Lynch. Plynovod postavený na prepravu plynu z Ruska do Nemecka po invázii na Ukrajinu v roku 2022 komerčne nevyužívali. Časť plynovodu poškodili výbuchy v septembri 2022, no druhý úsek ostal neporušený.
Lynch požiadal americké ministerstvo financií o licenciu, ktorá by mu umožnila rokovať o kúpe plynovodu napriek sankciám voči jeho ruským vlastníkom.
Americké vlastníctvo plynovodu by podľa neho poslúžilo ako páka pri akýchkoľvek mierových rokovaniach s Ruskom s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine a poslúžilo by dlhodobým záujmom USA, informuje denník Wall Street Journal.
Argumentuje aj ekonomickou stránkou – po skončení vojny bude podľa jeho slov pre Rusko aj jeho bývalých zákazníkov v Európe lákavé zapnúť plynovod bez ohľadu na to, kto ho vlastní.
Lynch podľa ľudí oboznámených so záležitosťou povedal, že Nord Stream 2 ocenený na približne 11 miliárd dolárov dokáže kúpiť za drobné. Mnohí investori podľa neho nebudú zvyšovať ponuku, lebo projekt je spojený so zložitými geopolitickými vzťami, a medzi ostatnými uchádzačmi budú pravdepodobne ruskí zástupcovia, čínske subjekty alebo iné subjekty, ktoré sú v rozpore so záujmami USA.
Jeho plán na kúpu Nord Stream 2 podporujú niektorí americkí odborníci, ktorí tvrdia, že tento krok by mohol byť strategicky výhodný. Lynchove plány však narážajú na geopolitické výzvy a závisia od podpory novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sľúbil rýchle ukončenie vojny na Ukrajine.
(mm)