Samit COP29 sa koná v Baku od 11. novembra za účasti dovedna vyše 50-tisíc delegátov, zastupujúcich 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov.
Rokovaniam OSN o zmene klímy (COP29) v azerbajdžanskom Baku stále hrozí kolaps. Dočasne sa z nich totiž stiahli zástupcovia najmenej rozvinutých krajín (LDC) a malých ostrovných štátov.
„Dočasne sme odišli, ale naďalej máme záujem rokovať, kým nedosiahneme spravodlivú dohodu,“ napísal predseda LDC Evans Njewa v príspevku na sociálnej sieti X. Obdobne sa vyjadrila aj aliancia malých ostrovných štátov, pričom taktiež potvrdila, že sa dočasne stiahla z rokovaní. „Nechceme nič iné, ako pokračovať, ale proces musí byť inkluzívny,“ uviedla.
Konferencia sa mala skončiť už v piatok, avšak rokovania sa predĺžili po tom, čo azerbajdžanské predsedníctvo predložilo nový návrh dohody, ktorej cieľom je stanoviť, ako budú bohatšie krajiny finančne prispievať na pomoc chudobnejším na boj s dôsledkami klimatických zmien.
Vyzvalo v ňom bohaté štáty, aby do roku 2035 zvýšili objem pomoci pre chudobnejšie krajiny na 250 miliárd dolárov ročne. Aj tento návrh bol však vzápätí rozvojovými krajinami odmietnutý ako žalostne nedostatočný.
Still locked in intense consultations. We remain committed to a fair & balanced process. It's for the survival of our 1.1 billion people and our planet.
— LDC Chair (@LDCChairUNFCCC) November 23, 2024
#ClimateAction #FairFinance#COP29 pic.twitter.com/CYt5wxiASd
(tasr, reuters, dpa)