V konžskej Gome prebiehajú boje, OSN pozastavila dodávky potravinovej pomoci
Ozbrojené nepokoje v povstalcami obliehanom meste Goma na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) si vyžiadali už najmenej 17 obetí a takmer 370 zranených, z ktorých väčšina sú civilisti, napísala v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na pondelkové údaje z nemocničných zdrojov.
Po tom, ako povstalci z M23 a rwandskí vojaci v nedeľu večer vstúpili do centra Gomy, naďalej kolujú protichodné správy o tom, aká veľká časť mesta zostala pod kontrolou vládnych síl.
Armáda krajiny sa snaží zastaviť postup jednotiek Hnutia 23. marca (M23) podporovaných Rwandou, ktoré vyzývajú na demisiu prezidenta.
M23 sa koncom roka 2021 po dlhom období nečinnosti opäť aktivizovalo a začalo zaberať veľké časti provincie Severné Kivu. Boje s konžskou armádou od začiatku tohto roka zosilneli a existuje riziko cezhraničného konfliktu. Povstalci dočasne prevzali Gomu aj v roku 2012, ale pod medzinárodným tlakom boli nútení stiahnuť sa.
Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho boje o Gomu zintenzívnili humanitárnu krízu v regióne, pričom len tento mesiac vyhnali z domovov pol milióna ľudí. OSN tiež varovala, že konflikt môže vyvolať regionálnu vojnu.
Vláda KDR oznámila, že „pokračuje v práci, aby zabránila krviprelievaniu a strate ľudských životov“ v Gome, napísal hovorca Patrick Muyaya v príspevku na sieti X.
Kenský prezident William Ruto informoval, že konžský prezident Felix Tshisekedi a rwandský prezident Paul Kagame sa v stredu zídu na krízovom rokovaní. V utorok zasadne mierová a bezpečnostná rada Africkej únie, aby prediskutovala eskaláciu krízy.
Tshisekediho telefonicky kontaktoval aj americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý zopakoval, že Washington „rešpektuje suverenitu KDR“, a zdôraznil potrebu „čo najskôr obnoviť rozhovory medzi KDR a Rwandou“.
Oba štáty majú pritom napäté vzťahy už celé desaťročia. Kinshasa obviňuje Kigali, že sa chce zmocniť nerastného bohatstva KDR vrátane zlata. Rwanda tieto obvinenia popiera.
Napätie vládne aj priamo na hranici medzi KDR a Rwandou, ktoré je zatvorená. V pondelok tam nastala lokálna kríza medzi konžskými a rwandskými vojakmi, ktorá vyústila do streľby. O život prišlo päť civilistov a 25 ľudí bolo ťažko zranených, oznámili zdroje rwandskej armády pre AFP.
Hovorca rwandskej armády Ronald Rwivanga pre AFP povedal, že v blízkosti mesta Gisenyi bolo „odzbrojených“ približne 120 konžských bojovníkov.
Konžská ministerka zahraničných vecí Thérèse Kayikwamba Wagnerová označila povolanie rwandských vojakov ako posíl pre M23 za vyhlásenie vojny a vo svojom prejave na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v nedeľu vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby na Rwandu uvalili sankcie.
Bezpečnostná rada nateraz vyzvala len na stiahnutie „agresívnych vonkajších síl“, ale nepomenovala ich. Rwanda výzvy na stiahnutie svojich vojakov z územia KDR odmietla. Rwandské ministerstvo zahraničia argumentovalo, že boje pri hraniciach predstavujú „vážnu hrozbu“ a „vyžadujú si trvalý obranný postoj Rwandy“.
OSN tiež v utorok pozastavila dodávky potravinovej pomoci pre povstalcami obliehanú Gomu. Hovorkyňa Svetového potravinového programu (WFP) v KDR zároveň vyjadrila obavy, že obyvateľom Gomy hrozí nedostatok potravín.
Humanitárni pracovníci informovali AFP, že v pondelok boli vo všetkých oblastiach mesta aktívne bojové zóny. Očití svedkovia z Gomy aj v utorok hlásia streľbu z ručných zbraní a paľbu delostrelectva. M23 v meste naďalej útočia na ohniská odporu armády a provládnych milícií.
Podľa medializovaných správ boli v Gome zabití ďalší štyria vojaci jednotiek OSN z Južnej Afriky, ktorí sa v pondelok pri miestnom letisku dostali do krížovej paľby medzi povstalcami a vládnymi vojakmi. Počet obetí z radov mierotvorcov za posledný týždeň sa tým zvýšil na 13, doplnila AFP.
V súvislosti s povstaleckou ofenzívou sa desiatky vojakov armády KDR vzdali, ale iní spolu s príslušníkmi provládnych milícií nateraz odolávajú útokom, čo potvrdili miestni obyvatelia i zdroje OSN.
Corneille Nangaa, vodca politicko-vojenskej koalície AFC, ktorá zahŕňa aj M23, naznačil, že cieľom povstalcov je zosadiť prezidenta Tshisekediho a jeho vládu v Kinshase.
Agentúra Reuters informovala, že rozhnevané davy v Kinshase pália v uliciach pneumatiky, skandujú heslá proti Rwande a útočia na diplomatické zastúpenia tých krajín, ktoré považujú za prívržencov Rwandy. Polícia na rozohnanie davu ľudí použila slzotvorný plyn.
V dôsledku bojov sa státisíce ľudí z Gomy a okolia vydali na útek do bezpečnejších oblastí. Personálu humanitárnych organizácií sa pritom nedarí dostať k týmto ľuďom. Kľúčové cesty v okolí Gomy sú zablokované a mestské letisko sa už nedá využívať na evakuáciu a humanitárne akcie.
V mnohých oblastiach mesta boli údajne prerušené dodávky elektriny a vody, uviedol David Munkley, ktorý na východe KDR koordinuje operácie kresťanskej humanitárnej organizácie World Vision.
Humanitárne organizácie tiež informujú, že v Gome vládne chaos, objavili sa správy o znásilneniach spáchaných povstalcami, o rabovaní majetku i o paľbe smerom na zdravotnícke zariadenia humanitárnych organizácií.
V KDR s viac ako 100 miliónmi obyvateľov a rozlohou zhruba ako západná Európa pôsobí viac ako 100 ozbrojených formácií. Hnutie M23 patrí k jedným z najväčším svojho druhu v Afrike.
(tasr)