|   2025-06-05 18:00:00

Ženu údajne v práci odstrčili pre heterosexualitu, súd jej žalobu obnovil

Najvyšší súd USA vo štvrtok jednomyseľne rozhodol v prospech ženy, ktorá bola údajne na pracovisku diskriminovaná pre svoju heterosexuálnu orientáciu.

Rozhodnutie súdu pod vedením sudkyne Ketanji Brown Jacksonovej zjednodušuje podávanie sťažností na takzvanú "obrátenú" diskrimináciu – teda prípady, keď sa sťažujú členovia väčšinovej spoločenskej skupiny, ako sú bieli alebo heterosexuálni jednotlivci.

Jacksonová zdôraznila, že zákon o občianskych právach z roku 1964 chráni každého jednotlivca bez ohľadu na jeho väčšinovú alebo menšinovú príslušnosť.

Sudcovia tak obnovili žalobu Marlean Amesovej z roku 2020 proti ministerstvu služieb pre mládež štátu Ohio, ktorú nižší súd predtým zamietol.

Amesová tvrdí, že ju o povýšenie pripravili a neskôr degradovali v prospech homosexuálnych kolegov, hoci bola podľa vlastných slov kvalifikovanejšia. Žiadala preto peňažné odškodnenie.

(reuters, max)