Ženu údajne v práci odstrčili pre heterosexualitu, súd jej žalobu obnovil
Najvyšší súd USA vo štvrtok jednomyseľne rozhodol v prospech ženy, ktorá bola údajne na pracovisku diskriminovaná pre svoju heterosexuálnu orientáciu.
Rozhodnutie súdu pod vedením sudkyne Ketanji Brown Jacksonovej zjednodušuje podávanie sťažností na takzvanú "obrátenú" diskrimináciu – teda prípady, keď sa sťažujú členovia väčšinovej spoločenskej skupiny, ako sú bieli alebo heterosexuálni jednotlivci.
Jacksonová zdôraznila, že zákon o občianskych právach z roku 1964 chráni každého jednotlivca bez ohľadu na jeho väčšinovú alebo menšinovú príslušnosť.
Sudcovia tak obnovili žalobu Marlean Amesovej z roku 2020 proti ministerstvu služieb pre mládež štátu Ohio, ktorú nižší súd predtým zamietol.
Amesová tvrdí, že ju o povýšenie pripravili a neskôr degradovali v prospech homosexuálnych kolegov, hoci bola podľa vlastných slov kvalifikovanejšia. Žiadala preto peňažné odškodnenie.
(reuters, max)