Karas z KDH: Poslanec Mikloško sa pri novele ústavy mýli

Parlament pôvodne rokoval o dvoch návrhoch ústavného zákona. Jeden bol z dielne vlády a s druhým prišlo KDH. Ten však koaličná väčšina v apríli hlasovaním odmietla.

Kresťanskí demokrati následne uviedli, že vládna novela už obsahuje jeden bod až dva body zo siedmich, ktoré presadzovali. Predseda KDH Milan Majerský povedal, že hnutie bude pokračovať ďalej a predkladať pozmeňujúce návrhy. „Ale hlavne bude aj politicky rokovať, aby čo najviac vecí z našich ústavných zmien bolo prijatých do ústavného zákona,“ priblížil Majerský.

Parlament by mal o vládnom návrhu definitívne rozhodnúť na aktuálnej schôdzi. Kabinet premiéra Roberta Fica ním rieši zvrchovanosť Slovenskej republiky v základných kultúrno-etických otázkach, pokiaľ ide o ochranu života, ľudskej dôstojnosti, o súkromný a rodinný život, manželstvo, rodičovstvo, rodinu, kultúru a jazyk, ale aj o veci s tým súvisiace najmä v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania.

Znepokojený Mikloško

Poslanec KDH František Mikloško už dlhšie varuje pred spoluprácou so Smerom. Podľa jeho vyjadrení sa vládna novela ústavy môže dotknúť aj vatikánskych zmlúv. Písal o tom na portáli Postoj. Spomenul Zmluvu medzi SR a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní, v ktorej sa napríklad v článku I odseku 8 hovorí, že katolíckym školám sa poskytuje finančné zabezpečenie v rovnakom rozsahu, ako ho majú všetky ostatné školy, v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky.

„Ale keď po prijatí tejto novely ústavy niektorá vláda v budúcnosti prijme zákon, kde bude napísané, že štát nebude financovať cirkevné školstvo, rozpor medzi týmto zákonom a čl. I ods. 8 vatikánskej zmluvy bude riešiť ústavný súd, ktorý, opierajúc sa o príslušný článok ústavy o zvrchovanosti Slovenskej republiky v otázkach národnej identity… a aj o čl. 1 Ústavy SR, že Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický, právny štát, neviaže sa na žiadnu ideológiu ani náboženstvo, teoreticky môže tento článok vatikánskej zmluvy zrušiť,“ argumentoval Mikloško.

Milan Majerský (vľavo), František Mikloško. Foto: Dano Veselský/TASR

Podľa neho sa to môže týkať aj ďalších článkov vatikánskej zmluvy o náboženstve ako povinne voliteľnom predmete na civilných školách, rovnako ako v základnej zmluve článku 7 o uznávaní práva výhrady vo svedomí podľa vieroučných a mravoučných zásad Katolíckej cirkvi.

Karas: Každý má právo na svoj názor

Podpredseda KDH Viliam Karas hovorí, že poslanec František Mikloško sa mýli. „My nijakým spôsobom neznižujeme medzinárodné záväzky a dohody, ktoré urobila SR. My len hovoríme, ktorú časť kompetencií sme nepresunuli na iné medzinárodné organizácie, aby o nich rozhodovali,“ povedal Štandardu Karas.

Podľa neho ide len o nepochopenie. Na otázku, či o tom s Mikloškom, hovoril, odpovedal: „Samozrejme, že sme hovorili. Každý má právo na svoj názor, žijeme v demokratickej spoločnosti.“

Podpredseda KDH tvrdí, že rokovania s parlamentnými stranami stále pokračujú a ešte sa neskončili. Potvrdil, že je predpoklad, že o návrhu sa bude hlasovať na tejto schôdzi a neodsunie sa na jeseň.

Čo si vie predstaviť Fico

KDH pred časom formulovalo tri návrhy, ktoré chce zakomponovať do vládnej novely. Je to posilnenie výhrady vo svedomí, zákaz surogátneho materstva, teda zákaz obchodovania s deťmi, a zakotvenie práva dieťaťa na to, aby poznalo svojich rodičov, že „mama je žena a otec je muž“.

Premiér Fico sa zmienil, že s poslednou požiadavkou KDH by nemal byť problém. „Pokiaľ bude v rozumnej miere predložený ešte návrh, ktorý sa dotýka definície matky a otca, kde KDH navrhuje, že matka je žena a otec je muž, tak si viem predstaviť, že toto by mohlo byť zakotvené do Ústavy SR, pretože toto je skutočná hrádza progresivizmu a bláznivým nápadom, ktoré prichádzajú z liberálnych hláv,“ vyhlásil Fico v nedeľu.

Zvyšné dve požiadavky KDH predseda vlády nespomenul. Nevedno teda, či by ešte nejakú ďalšiu koalícia akceptovala.

Mohlo by Vás zaujímaťPri novele ústavy sa zrejme „odpojí“ od KDH Mikloško. Pridá sa k nemu niekto z Hlasu?

Dôležité hlasy Kresťanskej únie

Na prijatie ústavného zákona bude potrebných aspoň 90 hlasov. Vládne strany disponujú 79 poslancami. Je otázne, či nejaký liberálnejšie orientovaný vládny poslanec pri hlasovaní neuhne.

Ďalších 10 poslancov by mohlo dodať KDH. S podporou poslanca Mikloška sa podľa všetkého nedá počítať. Dva hlasy by mohli prísť z poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia (KÚ). Práve jej dvaja poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka zrejme vládny návrh podporia.

Opozičná KÚ oznámila, že má dve podmienky, ktoré majú byť súčasťou ústavnej novely. Prvou je, že štát uznáva len dve pohlavia, mužské a ženské, ktoré sú dané biologicky. Druhou podmienkou je, že počaté dieťa má právo na život. Zákon ustanoví, či a za akých podmienok je možné vykonať umelý potrat.

Mohlo by Vás zaujímaťČo hovoria Čarnogurský, Palko, Figeľ a Hrušovský na hlasovanie KDH a Smeru o zmenách v ústave

Odkaz SaS kresťanským demokratom

Proti vládnej novele majú veľké výhrady SaS a PS. Opozičná SaS vyhlásila, že republika čelí ďalšiemu vážnemu útoku na svoju ústavnosť a ukotvenie v EÚ. Vyzvala opozičné strany KDH a KÚ, aby odmietli spoluprácu so Smerom a hlasovanie za zmenu ústavy.

„Do gumenej formulácie ,národná identita Slovenskej republiky’ sa dá schovať čokoľvek – porušovanie eurofondových pravidiel, retroaktívne zákony, justičné deformácie či útoky na občianske slobody,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling. Podľa neho to môže byť začiatok odchodu Slovenska z európskeho právneho rámca.

KDH v stanovisku vyzvalo všetkých opozičných poslancov, ktorí sa hlásia k základným civilizačným a kresťanským hodnotám, aby sa aktívne zapojili do rokovaní o pripravovanej zmene. „Zároveň vyzývame stranu SaS, aby svojimi konštruktmi neútočila na základné ústavné právo občanov na slobodu vierovyznania,“ dodalo KDH.