Lotyšskí úradníci nesmú ísť do Ruska ani Bieloruska, štát sa obáva verbovania
Lotyšský parlament prijal prísny zákon, ktorý zakazuje štátnym úradníkom cestovať do Ruska a Bieloruska, s výnimkou služobných ciest alebo v humanitárnych prípadoch. Píše Politico.
Opatrenie sa vzťahuje na široké spektrum osôb – od poslancov, diplomatov až po pracovníkov s prístupom k štátnym tajomstvám či kritickej infraštruktúre.
Cieľom zákazu je ochrániť národnú bezpečnosť pred hrozbami, ktoré podľa šéfa bezpečnostného výboru Ainarsa Latkovskisa predstavujú ruské a bieloruské spravodajské služby.
Tie sa podľa neho pokúšajú na svojom území verbovať Lotyšov a ohrozujú ich bezpečnosť. V prípade porušenia zákazu môže úradníkom hroziť prepustenie.
Zákon zároveň obmedzuje vlastníctvo kritickej infraštruktúry: občania Ruska a Bieloruska ju nesmú vlastniť a na prácu v nej potrebujú povolenie tamojšej spravodajskej služby.
Tento krok je reakciou na rastúcu hybridnú hrozbu zo strany Moskvy, ktorá od roku 2022 zintenzívnila aktivity proti krajinám Európskej únie. Podľa Lotyšska ide o krok, ktorý posilňuje obranu štátu v čase rastúceho geopolitického napätia.
(max)