Kanadská Alberta čelí rastúcemu separatizmu, no 51. štátom USA by sa stať nechcela
V Kanade v súčasnosti rezonuje rastúce napätie medzi federálnou vládou a provinciou Alberta. Premiérka provincie Danielle Smithová v rozhovore pre Politico otvorene kritizuje federálnu politiku, ktorá podľa nej poškodzuje investície a vyvoláva rozhorčenie medzi obyvateľmi Alberty.
Hoci priznáva, že separatistické nálady v jej provincii naberajú na sile, popiera, že by to viedlo až k snahe stať sa „51. štátom“ USA.
Zdôrazňuje, že o Albertu sa nestará ani Washington, a občania požadujú predovšetkým rešpekt a možnosť hospodáriť s vlastnými zdrojmi.
Frustráciu v provincii podľa nej vyvolali najmä zrušenia veľkých projektov a desaťročie politík liberálnych vlád, ktoré Alberta považuje za poškodzujúce miestnu ekonomiku.
Tvrdí, že ak federálna vláda nezmení prístup, hrozí, že separatistické nálady „prekročia hranicu“.
Napriek kontaktom so zástupcami Trumpovej administratívy a tradične silným obchodným väzbám s USA však jednoznačne odmieta, že by Alberta reálne uvažovala o odtrhnutí od Kanady a pripojení k USA.
(politico, sie)