Pred samitom Trump–Putin sa USA, Ukrajina a Európania zídu v Británii
Vysokí predstavitelia USA, Ukrajiny a viacerých európskych krajín sa cez víkend stretnú v Spojenom kráľovstve, aby pred samitom Donalda Trumpa a Vladimira Putina zladili postoje, uviedol portál Axios s odvolaním sa na tri zdroje.
Návrh vznikol počas piatkového telefonátu medzi americkými, ukrajinskými a európskymi predstaviteľmi. Detaily vrátane zoznamu účastníkov sa ešte riešia.
Cieľom je reagovať na obavy Ukrajiny a niektorých európskych štátov, že Trump by mohol súhlasiť s ukončením vojny podľa Putinových podmienok bez ich zapojenia.
V stredu Trump telefonoval s Volodymyrom Zelenským a európskymi lídrami, aby ich informoval o stretnutí medzi Putinom a jeho vyslancom Steveom Witkoffom.
Ten podľa Axiosu uviedol, že Putin by ukončil vojnu, ak by Kyjev odstúpil Doneckú a Luhanskú oblasť.
Ukrajinský prezident na sociálnych sieťach ocenil úsilie Londýna, Washingtonu a ďalších partnerov, pričom vyzval na jasné kroky a maximálnu koordináciu v boji za ukončenie vojny.
Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak potvrdil, že cieľom je trvalý a spravodlivý mier. Trump oznámil, že sa s Putinom stretne 15. augusta na Aljaške. Dodal, že dôjde k „výmene území v prospech oboch strán“, bez bližších detailov.
Británia a USA tiež zvolávajú do grófstva Kent stretnutie poradcov pre národnú bezpečnosť z Európy a USA, ktoré sa bude venovať vojne na Ukrajine. Podľa britského premiéra Keira Starmera pôjde o kľúčové fórum na hľadanie cesty k spravodlivému a trvalému mieru.
(tasr, red)