NATO víta mierovú dohodu Arménska a Azerbajdžanu z Bieleho domu
NATO označilo piatkovú mierovú dohodu medzi Arménskom a Azerbajdžanom, podpísanú v Bielom dome, za významný krok k stabilite regiónu. Dokument, ktorý sprostredkovali Spojené štáty, má ukončiť desaťročia trvajúci konflikt o Náhorný Karabach.
Súčasťou sú aj bilaterálne dohody s USA v oblasti energetiky, obchodu a technológií.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan ju nazval historickou a spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom ocenili úlohu Washingtonu. Obaja sa zhodli, že prezident USA Donald Trump by si za sprostredkovanie zaslúžil Nobelovu cenu za mier.
Dokument počíta aj so zriadením 32-kilometrového tranzitného koridoru „Trumpova trasa“ cez južné Arménsko, spájajúce Azerbajdžan s exklávou Nachičevan. Exkluzívne právo na jeho rozvoj pripadne USA.
Konflikt, ktorý sa začal po rozpade Sovietskeho zväzu, vyústil do niekoľkých vojen a úplného vysťahovania arménskeho obyvateľstva z Karabachu po ofenzívach v rokoch 2020 a 2023.
Dohodu privítali aj lídri EÚ, Británie a Iránu.
(tasr, lup)