|   2025-08-09 15:34:00

NATO víta mierovú dohodu Arménska a Azerbajdžanu z Bieleho domu

NATO označilo piatkovú mierovú dohodu medzi Arménskom a Azerbajdžanom, podpísanú v Bielom dome, za významný krok k stabilite regiónu. Dokument, ktorý sprostredkovali Spojené štáty, má ukončiť desaťročia trvajúci konflikt o Náhorný Karabach.

Súčasťou sú aj bilaterálne dohody s USA v oblasti energetiky, obchodu a technológií.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan ju nazval historickou a spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom ocenili úlohu Washingtonu. Obaja sa zhodli, že prezident USA Donald Trump by si za sprostredkovanie zaslúžil Nobelovu cenu za mier.

Dokument počíta aj so zriadením 32-kilometrového tranzitného koridoru „Trumpova trasa“ cez južné Arménsko, spájajúce Azerbajdžan s exklávou Nachičevan. Exkluzívne právo na jeho rozvoj pripadne USA.

Konflikt, ktorý sa začal po rozpade Sovietskeho zväzu, vyústil do niekoľkých vojen a úplného vysťahovania arménskeho obyvateľstva z Karabachu po ofenzívach v rokoch 2020 a 2023.

Dohodu privítali aj lídri EÚ, Británie a Iránu.

(tasr, lup)