|   2025-08-13 18:13:38

Minister zdravotníctva chce po zrušenom tendri posilniť úlohu štátu

Šéf rezortu zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) chce, aby záchranky spravoval prednostne štát. Reforma má zlepšiť verejnú kontrolu, priniesť väčšiu transparentnosť a garantovať dostupnosť urgentnej starostlivosti.

Štátne a verejné organizácie mali mať podľa šéfa rezortu prednostné právo prevádzkovať ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Súkromní poskytovatelia by sa mohli zapojiť do tendra len v prípade, keď o konkrétne stanovište neprejaví záujem žiadna verejná inštitúcia alebo nebude mať kapacitu ho obsadiť.

„A to procesné, ale aj právne, že ju ministerstvo zdravotníctva stredisku jednoducho vrátilo. Tento pokus o záverečnú správu jednoducho nerešpektoval stav, že napríklad jeden z uchádzačov výberového konania odstúpil a to ešte predtým, ako mi bola správa doručená,“ vysvetlil.

Návrh má byť súčasťou širšej reformy výberu prevádzkovateľov ZZS, ktorú minister plánuje predstaviť 14. augusta na koaličnej rade. Cieľom je zvýšiť transparentnosť a presnejšie legislatívne upraviť postupy verejného obstarávania v tomto segmente.

Rezort zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška zároveň včera predstavil personálne zmeny v Operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby, kde post riaditeľa prevzal Jozef Hricka.

Minister informoval, že cieľom je zefektívniť kontrolné mechanizmy a zabezpečiť férovú konkurenciu medzi poskytovateľmi záchrannej zdravotnej služby. Zmena má posilniť štátnu pozíciu v systéme a garantovať občanom kvalitnú a dostupnú urgentnú starostlivosť.

Licencie, ktorým sa končí platnosť, bude možné dočasne predĺžiť, aby nedošlo k ohrozeniu plynulosti služieb. Šaško občanov ubezpečil, že aj počas prechodného obdobia budú záchranky fungovať bez výpadkov.

Operačné stredisko zrušilo v stredu výberové konanie, predmetom ktorého bolo vyhodnotenie žiadostí o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS. Celkovo išlo o 351 sídiel staníc záchrannej zdravotnej služby.

(tasr, mja)