USA by mohli požiadať OSN o nariadenie dočasných medzinárodných síl v Gaze
Spojené štáty pripravili návrh rezolúcie OSN, ktorý by na dva roky zriadil prechodnú správu Gazy pod Radu mieru a vytvoril Medzinárodné stabilizačné sily (ISF). Tie by mali chrániť civilistov, pomáhať s humanitárnymi operáciami, zabezpečovať hranice a dozerať na výcvik palestínskych bezpečnostných síl.
ISF by mali tiež za úlohu demilitarizáciu Gazy a odzbrojenie militantov. Ide o druhú fázu Trumpovho 20-bodového plánu pre Gazu, ktorého prvou časťou bolo prímerie medzi Izraelom a Hamasom.
Návrh, ktorý ako prvý zverejnil Axios, zatiaľ nebol predložený Bezpečnostnej rade OSN a jeho finálna podoba sa ešte môže meniť.
USA vylúčili nasadenie vlastných vojakov, no rokujú o účasti krajín ako Indonézia, Egypt, Katar, Azerbajdžan, SAE či Turecko. Izrael je však proti zapojeniu tureckých jednotiek.
Rezolúcia ráta aj s vytvorením osobitného fondu na obnovu Gazy, ktorý by spravovali darcovia. Zatiaľ nie je známe, kedy návrh predložia na hlasovanie, kde bude potrebovať minimálne deväť hlasov a žiadne veto zo strany stálej päťky.
(reuters, max)