|   2025-11-06 07:56:00

Zmena klímy bez USA. Brazília hostí desiatky lídrov, veľkí hráči zostali bokom

V brazílskom Beléme sa začala konferencia COP30 o klimatickej zmene, ktorá má pripomenúť tri desaťročia globálnych rokovaní o klíme. Podujatie sa koná v tieni znepokojujúceho oslabovania multilaterálnej spolupráce a na zozname účastníkov chýbajú lídri USA, Číny, Indie aj Ruska.

Absencia Spojených štátov vytvára priestor na otvorenejšiu diskusiu, tvrdia niektorí experti, vrátane bývalého brazílskeho ministra spravodlivosti Pedra Abramovaya.

Konferencia hostí 53 hláv štátov a desiatky ďalších lídrov na nižšej ako národnej úrovni. Brazília vyzvala krajiny, aby sa vzdali myšlienky dávať nové sľuby a namiesto toho splnili stovky už prijatých v oblasti úsilia o obmedzenie emisií. Práve emisie metánu sa od záväzku prijatého v roku 2021 zvýšili.

Bývalý starosta New Yorku a miliardár Michael Bloomberg prisľúbil sto miliónov dolárov na podporu monitorovania metánu prostredníctvom satelitov. Zároveň sa diskutuje o definitívnom vytvorení „Fondu pre tropické lesy navždy“, na ktorý Brazília a Indonézia prisľúbili po jednej miliarde dolárov.

Veľká Británia, ktorá fond pomohla zadefinovať, však odmietla finančne prispieť. Čína finančný príspevok prisľúbila, zatiaľ však bez spresnenia jeho výšky.

(reuters, max)