Talianski zamestnanci amerických základní nedostali výplatu pre shutdown
Približne dvetisíc talianskych civilných zamestnancov pracujúcich na amerických vojenských základniach Aviano a Vicenza nedostalo októbrovú výplatu pre vládny shutdown v USA. Zamestnaní sú na základe talianskej pracovnej legislatívy, no platia ich americké ozbrojené sily.
Situácia sa netýka zamestnancov amerického námorníctva, ktorí sa riadia inými pravidlami a výplatu dostali načas. Talianske ministerstvo zahraničných vecí už vstúpilo do rokovaní s americkými orgánmi a žiada urgentné riešenie.
Minister Antonio Tajani apeloval na Washington a americkú ambasádu v Ríme, aby situáciu neodkladne vyriešili – bez ohľadu na to, kedy sa skončí shutdown.
Podľa talianskeho rezortu americká armáda a letectvo zvažujú použitie vlastných zdrojov na výplaty. Shutdown v USA má široké dopady – od nevyplatených platov federálnym zamestnancom až po zmrazenie niektorých sociálnych dávok.
(reuters, mja)