Zbrojenie Nemecka podľa diplomatov mení mocenskú rovnováhu v Európe
Diplomati a analytici upozorňujú, že Nemecko sa rýchlo stáva novou vojenskou mocnosťou Európy a jeho rozsiahle zbrojenie mení rovnováhu síl v rámci Európskej únie, píše Politico.
Berlín má do roku 2029 investovať do obrany až 153 miliárd eur ročne, čo predstavuje 3,5 percenta HDP. Ide o najväčší nárast vojenských výdavkov od zjednotenia krajiny.
Poslanec Bundestagu Christoph Schmid zo Sociálnodemokratickej strany uviedol, že „svet očakáva, že Nemecko konečne zladí svoju ekonomickú váhu s obrannou silou“. Vláda pripravuje kontrakty v hodnote 83 miliárd eur do roku 2026, ktoré majú smerovať najmä do domáceho zbrojárskeho priemyslu.
Francúzski predstavitelia podľa Politica vyjadrujú obavy, že Berlín bude dominovať európskej obrane, zatiaľ čo poľský politik Paweł Zalewski označil zbrojenie za prirodzenú reakciu na oslabovanie americkej prítomnosti.
(lud)