Brazília chce štvornásobne zvýšiť svetové využívanie biopalív do roku 2035
Brazília, ako hostiteľ klimatickej konferencie COP30, vyzýva národy, aby sa zaviazali k štvornásobnému zvýšeniu globálneho využívania obnoviteľných palív do roku 2035. Patria sem biopalivá, vodík a bioplyny. Environmentálni aktivisti však varujú, že výroba palív z plodín ohrozuje potravinovú bezpečnosť a prírodu.
Biopalivá v Brazílii poháňajú približne štvrtinu dopravného sektora. Tento sektor vytvára pre ekonomiku Brazílie asi 762-tisíc pracovných miest. Spoločnosti ako Toyota sa v Brazílii venujú biopalivám už 16 rokov. Pestujú kukuricu a cukrovú trstinu na výrobu etanolu.
Kritici však upozorňujú na súvisiace hrozby. Rozšírenie výroby biopalív môže viesť k ďalšiemu nadmernému využívaniu pôdy.
Podľa listu, ktorý na protest vydalo viac ako sto vedcov, by dopyt po biopalivách do roku 2030 mohol vyžadovať približne 52 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, teda plochu približne vo veľkosti Španielska.
(reuters, sie)