Srbsko získalo trojmesačný odklad amerických sankcií pre jedinú domácu rafinériu
Srbsko dosiahlo dočasný kompromis – jeho jediná domáca ropná rafinéria NIS, ktorá je pod kontrolou ruských spoločností, získala trojmesačný odklad uplatňovania sankcií zo strany USA. Tieto sankcie mohli vážne ohroziť zásobovanie krajiny palivami pred zimou.
Rafinériu NIS vlastní z väčšiny ruská Gazpromnefť (44,9 percenta) a investičná divízia Gazpromu (11,3 percenta), pričom srbská vláda drží 29,9 percenta. NIS pokrýva takmer 80 percent domáceho dopytu po palivách v Srbsku a viac ako 90 percent spotreby ťažkého vykurovacieho oleja.
Sankcie na spoločnosť NIS boli pôvodne niekoľkokrát odložené, kým začali naplno platiť 8. októbra. Americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) však poskytol výnimku po tom, ako ruské spoločnosti deklarovali ochotu predať kontrolu nad rafinériou tretej strane.
Podľa srbských zdrojov mohli sankcie v blízkej budúcnosti spôsobiť okamžitý výpadok dodávok ropy, čo by viedlo až k zatvoreniu rafinérie a ku kolapsu zásobovania palivami v krajine.
(reuters, sie)