|   2025-11-20 12:45:25

Poľsko žiada Bielorusko o vydanie dvoch Ukrajincov pre útok na železnicu

Poľsko požiadalo Bielorusko o vydanie dvoch ukrajinských občanov Oleksandra K. a Jevhenija I., ktorých obviňuje zo železničnej sabotáže v prospech Ruska. Na ochranu kritickej infraštruktúry vrátane železníc po víkendovom výbuchu trate medzi Varšavou a Lublinom krajina nasadí aj desaťtisíc vojakov.

Podľa poľských úradov muži údajne vykonali dva útoky na železničnej trati smerujúcej na Ukrajinu, pričom jeden z nich zahŕňal výbuch. Po činoch vraj utiekli do Bieloruska.

Poľské ministerstvo zahraničia doručilo žiadosť o ich vydanie bieloruskému chargé d'affaires vo Varšave. Bielorusko sa zatiaľ k žiadosti nevyjadrilo.

Prípad ešte viac zhoršil napäté vzťahy medzi Poľskom a Bieloruskom, ktoré sú od roku 2022 v hlbokej kríze pre postoj Minsku k ruskej invázii na Ukrajinu. V reakcii na výbuch Varšava oznámila zatvorenie posledného ruského konzulátu v krajine a posilnenie ochrany infraštruktúry.

Moskva poprela účasť na incidente a označila poľskú reakciu za „rusofóbnu“.

Prípad nadväzuje na kontroverzný azyl udelený Bieloruskom poľskému sudcovi Tomaszovi Szmydtovi, ktorého Varšava obviňuje zo špionáže pre Rusko.

(reuters, max)