|   2025-11-28 07:22:37

Odborári aj štátni kontrolóri kritizujú, že súkromné nemocnice dostanú viac peňazí

Lekárske odborové združenie (LOZ) kritizuje návrh ministerstva zdravotníctva týkajúci sa financovania nemocníc na rok 2026. Návrh podľa LOZ výrazne zvýhodňuje súkromné nemocnice, ktoré majú dostať až trojnásobné medziročné navýšenie základných DRG sadzieb oproti štátnym nemocniciam.

Tie pritom podľa odborárov nesú najväčšiu ťarchu poskytovania náročnej zdravotnej starostlivosti. Poznamenali, že súkromné nemocnice majú dostať navýšenie o 16 percent, kým štátne len o päť a tri percentá.

Predseda združenia Peter Visolajský varoval, že návrh ignoruje aj zistenia Najvyššieho kontrolného úradu, ministerstva financií i Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Najvyšší kontrolný úrad návrh ostro odmietol s tým, že môže ohroziť stabilitu štátnych nemocníc a znevýhodňuje ich oproti súkromným zariadeniam. „Keby niekto cielene hľadal spôsob, ako dostať štátne nemocnice na kolená, ťažko by vymyslel niečo lepšie,“ povedal šéf úradu Ľubomír Andrassy.

Ministerstvo tvrdí, že návrh ešte nie je finálny a zohľadňuje pripomienky všetkých strán.

(tasr, max)