Šutaj Eštok odmietol snahy o odvolanie Žilinku, žiada vzájomný rešpekt
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nerozumie sporom medzi stranou Smer-SD a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Hoci priznal rozdielne názory na viaceré rozhodnutia prokuratúry, zdôraznil, že nevidí dôvod na snahy o jeho odvolanie z funkcie.
Reagoval tak na otázku v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy STVR, či sú konflikty premiéra Roberta Fica s generálnym prokurátorom politicky prospešné pre koalíciu.
Šutaj Eštok pripomenul, že zákonné dôvody na odvolanie generálneho prokurátora sú striktne definované a diskusiu o zmene zákona nepovažuje za aktuálnu. Uviedol však, že do budúcna môže vzniknúť potreba debatovať o nastavení systému prokuratúry, ktorý podľa neho vychádza z monokratického modelu ešte z čias Vladimíra Mečiara.
Spoludiskutujúca poslankyňa Irena Biháriová (PS) súhlasila, že odvolanie generálneho prokurátora si vyžaduje ústavnú väčšinu. Upozornila však, že napätie medzi Smerom a Žilinkom sa prejavilo aj na zasadnutí brannobezpečnostného výboru, kam žilinský prokurátor zaslal list.
V ňom sa uvádzalo, že generálny prokurátor zasahoval do prípadov týkajúcich sa osôb blízkych premiérovi. Podľa Biháriovej mohla táto situácia súvisieť aj s rozhodnutím vlády zrušiť Úrad na ochranu oznamovateľov.
Na otázku, či verejné útoky Smeru poškodzujú vládu, minister vnútra povedal, že otvorenú konfrontáciu nepovažuje za správnu. Dodal, že hoci s mnohými Žilinkovými rozhodnutiami nesúhlasí, v demokratickej spoločnosti je nevyhnutný vzájomný rešpekt.
Zároveň pripomenul, že spoločnosť má od generálnej prokuratúry očakávania súvisiace s vyvodzovaním zodpovednosti za obdobie rokov 2020 až 2023.
(mmi)