|   2025-12-04 06:41:24

Hegseth porušil pravidlá zdieľaním správ o útoku v Jemene

Interné vyšetrovanie Pentagónu vyčíta ministrovi obrany USA Peteovi Hegsethovi používanie aplikácie Signal na osobnom zariadení pri práci s citlivými informáciami o plánovanom útoku v Jemene.

Podľa zdrojov oboznámených s výsledkami vyšetrovania mohlo toto konanie ohroziť amerických vojakov. Správa nezávislého generálneho inšpektora Pentagónu sa však nevyjadruje k tomu, či boli informácie, ktoré Hegseth posielal, v tom čase utajené. Uvádza totiž, že ako šéf rezortu obrany môže rozhodnúť o tom, čo bude utajené a čo nie, povedali zdroje.​

Hegseth zdieľal detaily o útoku z 15. marca 2025 na húsíjskych bojovníkov napojených na Irán s vrcholnými úradníkmi administratívy prezidenta Donalda Trumpa.

Signal skupina však náhodne zahŕňala aj šéfredaktora magazínu Atlantic Jeffreyho Goldberga, ktorý zverejnil screenshoty konverzácie. ​

Pentagón v stanovisku uviedol, že preverovanie ministra obrany zbavilo viny, čo Hegseth neskôr zopakoval aj na sociálnych sieťach. „Žiadne utajované informácie. Úplné oslobodenie. Vec uzavretá,“ napísal Hegseth na platforme X.

(reuters, sie)