Veľká Británia zavádza novú daň za najazdené kilometre elektromobilmi
Spojené kráľovstvo plánuje od apríla 2028 zaviesť novú daň pre elektromobily, takzvanú eVED (Electric Vehicle Excise Duty), ktorá bude účtovaná podľa počtu najazdených míľ. Píše Auto Express.
Elektromobily budú platiť tri pence za míľu, plug-in hybridy polovicu tejto sadzby. Ročné sadzby sa budú navyšovať o infláciu a doplnia súčasný ročný poplatok spotrebnej dane vo výške 195 libier. Podľa odhadov sa očakáva, že bežní vodiči zaplatia ročne navyše 200 až 300 libier.
Stav tachometra sa bude zaznamenávať pri technických kontrolách, pri novších vozidlách na špecializovaných pracoviskách. Systém umožní platbu vopred, v splátkach alebo formou vyrovnania na konci roka.
Vláda upozornila na možné zvýšenie rizika manipulácie s tachometrami. Tamojšia rozpočtová rada predpovedá, že nová daň môže štátu priniesť až 1,4 miliardy libier ročne, no zároveň spomalí osvojovanie si elektromobilov – do roku 2031 by sa ich mohlo predať až o 440-tisíc menej.
(max)