Únia stratila pre sankcie 1,6 bilióna eur, tvrdí ruský rezort diplomacie
Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že ekonomiky európskych krajín prišli v rokoch 2022 až 2025 v dôsledku protiruských sankcií o 1,6 bilióna eur. Informáciu priniesla ruská štátna agentúra TASS.
Ministerstvo však neuviedlo žiadnu metodiku ani relevantné zdroje.
Už v novembri 2023 vyhlásil tajomník ruského rezortu zahraničia Alexander Gruško pre server Sputnik, že európska ekonomika prišla pre sankcie o 1,5 bilióna eur. V roku 2025 uviedol pre bieloruskú agentúru Belta, že „prerušením partnerskej spolupráce a prepadom obchodu s Ruskom krajiny EÚ prišli už o viac ako jeden bilión eur“.
Ruský rezort diplomacie označil jednostranné sankcie za vážnu prekážku pri formovaní spravodlivého svetového poriadku. Podľa Moskvy ide o jeden z hlavných nástrojov „neokoloniálnej politiky kolektívneho Západu“, ktorej cieľom je udržať si dominanciu, obmedziť nezávislosť politických rozhodnutí krajín globálneho Juhu a Východu a brzdiť ich technologický a priemyselný rozvoj.
(sie)