|   2025-12-07 14:08:00

Netanjahu sa stretne s Trumpom, rokovania o Gaze vstupujú do druhej fázy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že koncom mesiaca sa stretne s prezidentom Donaldom Trumpom, aby prediskutovali druhú fázu amerického mierového plánu pre pásmo Gazy. Ten má ukončiť dvojročnú vojnu a odstrániť vládu hnutia Hamas.

V prvej fáze došlo k výmene rukojemníkov: Hamas vrátil 20 živých rukojemníkov a 27 tiel výmenou za prepustenie dvetisíc palestínskych väzňov. Jedno telo zostáva v Gaze.

Druhá fáza zahŕňa vytvorenie dočasnej palestínskej technokratickej vlády pod medzinárodným dohľadom a s podporou bezpečnostných síl.

Na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom Netanjahu uviedol, že násilie sa po uzavretí prímeria 10. októbra zmiernilo, no úplne neutíchlo. Očakáva, že nadchádzajúce rokovania s Trumpom budú „veľmi dôležité“ pre úspech druhej fázy plánu.

(reuters, mja)