„Toto je koniec,“ smútia austrálski tínedžeri nad stratou sociálnych sietí
V Austrálii od stredajšej polnoci platí zákaz používania sociálnych sietí pre deti mladšie ako 16 rokov. Ide o celosvetový unikát.
Vláda nariadila desiatim hlavným platformám, vrátane TikToku, YouTubu, Instagramu a Facebooku, aby zablokovali účty približne milióna maloletých používateľov, inak im hrozia vysoké pokuty. Len na TikToku už deaktivovali asi 200-tisíc účtov.
Pred vstupom zákona do platnosti zaplavili siete rozlúčkové správy tínedžerov a tvorcov, ktorí sa lúčili so sledovateľmi: mnohí so smútkom, iní s humorom alebo odporom voči premiérovi Anthonymu Albaneseovi. Niektorí používatelia sa presunuli na alternatívne platformy, ktorých sa zatiaľ zákaz netýka.
Pred zákazom sa objavovali aj tragikomické odkazy o strate playlistov, samote a izolácii. Aj keď viacerí mladí ľudia zákaz ostro kritizovali, niektorí uznali, že ide o krok správnym smerom.
Austrálska vláda pripomenula, že cieľom zákona je chrániť deti pred škodlivým obsahom a negatívnym vplyvom sociálnych médií.
(reuters, max)